Odbijanie - skąd się bierze?

  Odbijanie to wydostawanie się powietrza z żołądka przez jamę ustną. Powstaje na skutek chwilowego rozprężenia się mięśni zwieracza wpustu żołądka. Odbijanie to konsekwencja połykania powietrza, do którego dochodzi najczęściej podczas jedzenia. Skąd jeszcze bierze się odbijanie?

  Stany chorobowe
  Niekiedy odbijanie jest skutkiem stanów chorobowych układu pokarmowego. Pojawia się w wyniku utrudnienia trawienia, kiedy pokarm przechodzi z żołądka do dalszej części układu pokarmowego z opóźnieniem. W konsekwencji proces rozkładu pokarmu rozpoczyna się już w żołądku. W wyniku fermentacji wydzielane są gazy, które napierają na zwieracze. Te puszczają i powietrze uchodzi ustami. W takim przypadku odbijanie może mieć nieprzyjemny zapach "zgniłych jaj". W przpadku zwykłego połykania powietrza, odbijanie jest bezwonne. 

  Przyczyny odbijania

  • spożywanie produktów wzdymających,
  • przejadanie się,
  • zbyt szybkie spożywanie posiłków,
  • nieświadome połykanie powietrza,
  • skutek uboczny zażywania niektórych leków,
  • nadkwaśność żołądkowa,
  • drażliwość żołądka,
  • zapalenie przełyku,
  • zapalenie trzustki.

   Leczenie i przeciwdziałanie
  Jeśli odbijanie jest dla ciebie uciążliwe i jeśli odbija ci się w większości tzw."zgniłym jajem", udaj się do lekarza. W sporadycznych przypadkach uczucie wzdęcia żołądka można zwalczyć zażywając węgiel lekarski lub pijąc napar z dziurawca. Aby nie dopuścić do nagromadzenia sie gazów w żołądku należy jeść powoli, dokładnie przeżuwać i połykać małe kęsy.
   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Za oknem wiosna w pełni, więc powoli zmieniamy garderobę na lżejszą i jaśniejszą. Pamiętaj jednak, że biel jest nie tylko modna, ale i zdrowa. Wielu dietetyków zaleca spożywanie kolorowych produktó...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...

  Ostatnie komentarze