Objawy zapalenia oskrzeli

  Jesień i zima to okres, w którym najbardziej jesteśmy narażeni na różnego rodzaju infekcje. Przeziębienie organizmu, niewyspanie, brak niezbędnych dla naszego organizmu witamin i minerałów obniżają naszą naturalną odporność. Z tego też względu rzadko zdarza się, by przetrwać ten trudny okres bez chociażby dość błahej infekcji, którą możemy pokonać, przyjmując ogólnie dostępne w aptece leki. Problem pojawia się, gdy schorzenie przybiera bardziej ostry charakter. Obok anginy, zapalenia krtani i płuc do tej niechlubnej grupy należy zaliczyć zapalenie oskrzeli. Nieleczenie tych chorób może doprowadzić do powstania bardzo groźnych konsekwencji poważnie rzutujących na stan naszego zdrowia. Często jednak ignorujemy ich objawy i zbyt późno udajemy się do lekarza. Dlatego też niezwykle ważne jest, by wiedzieć, jakie symptomy powinny nam sygnalizować konieczność wizyty u specjalisty. Nie zwlekaj i już teraz poświęć chwilę na przeczytanie poniższego artykułu. Dowiesz się z niego więcej na temat zapalenia oskrzeli i objawów, jakie mu towarzyszą.

  Co to jest zapalenie oskrzeli?

  Zapalenie oskrzeli jest schorzeniem występującym dość często. Zanim dowiemy się, jakie są objawy zapalenia oskrzeli u dorosłych, warto jest poznać podłoże i charakterystykę omawianej choroby. Stan zapalny oskrzeli wywoływany jest przez wirusy, rzadziej bakterie. Istnieje wiele czynników, które sprzyjają powstaniu zapalenia oskrzeli. Zaliczyć do nich trzeba przebywanie na chłodnym powietrzu o dużej wilgotności albo w niewietrzonych pomieszczeniach. Jaki jest mechanizm zapalenia oskrzeli u dzieci i dorosłych? Trafiające do oskrzeli bakterie bądź wirusy zaczynają uszkadzać nabłonek, którym są wyściełane oskrzela. Leczenie zapalenia oskrzeli wymaga konsultacji lekarskiej. Zwykle pomaga przyjmowanie leków przeciwzapalnych i środków łagodzących objawy zapalenia oskrzeli u dzieci. Czasami jednak konieczne jest stosowanie antybiotyków, które pomogą zwalczyć bakterie obecne w oskrzelach. Trzeba pamiętać, że obrzęk oskrzeli będzie mniejszy, jeżeli regularnie będziemy wietrzyć pomieszczenia, w których przebywa chory oraz stosować ziołowe herbatki łagodzące objawy tej choroby. Jak jednak rozpoznać, że mamy do czynienia z tą chorobą? Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zobacz, jakie są objawy zapalenia oskrzeli.

  Jakie są objawy zapalenia oskrzeli?

  Mówiąc o objawach zapalenia oskrzeli, wskazać trzeba na dwie jego postacie. Choroba ta może być przewlekła i ostra. W przypadku ostrego zapalenia oskrzeli mamy do czynienia ze złym samopoczuciem, gorączką o różnym nasileniu, nieżytem nosa i kaszlem. Początkowo posiada on charakter suchy, z czasem pojawia się wykrztuszana wydzielina, a następnie występują szmery podczas oddychania. W przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli, na które zapadają w szczególności palacze, charakterystyczny jest kaszel z wydzieliną pojawiający się zwykle po okresie przebywania w pozycji leżącej. Pojawia się również świszczący oddech. Stan taki trwa co najmniej kilka miesięcy, w przeciwieństwie do ostrego zapalenia oskrzeli, które leczone zazwyczaj ustępuje po tygodniu.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  właśnie jestem na nie chora! Masakra!

  Ja też:( mam nadzieję, że do świąt mi przejdzie:]

  jestem właśnie chora (chyba) bo mam początkujące objawy ale ta choroba mi sie powtarza co roku już 3 raz ją mam to może być astma oskrzelowa i właśnie jakoś w październiku trudno mi się odychało w szkole i chyba to przez to :( pomóżcieee mi co mam zrobić :(

  Nie udzielamy odpowiedzi w komentarzach, ale zapraszamy do zadania pytania naszym lekarzom i specjalistom na serwisie http://portal.abczdrowie.pl/ przez opcję "Zadaj pytanie lekarzowi".

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Na pewno słyszałaś o tym, że wysiłek fizyczny pozwala zwalczyć niepokój i depresję. Jednak zdarzają się dni, gdy nawet ulubiony zestaw ćwiczeń nie jest w stanie poprawić naszego nastroju i złagodzi...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Według psychologii mężczyźni zakochują się znacznie szybciej od kobiet. O...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   systematyczność, jakaś miękka szczoteczka. I tak w zasadzie można utrzymać zęby w pełnym zdrowiu. Żadne cudowne techniki nie są tutaj potrzebne. Po prostu musicie je systematycznie szczotkować.

  • (362)

   witam panie.Jako dawcaspermy@gazeta.pl mogę pomóc bezinteresownie ale bez zobowiazan.

  • (4)

   No poprostu zgadzam sie w stu procentach. ;-)

  • (1)

   Nie wszystkim pomaga porządek. Niektórzy najlepiej funkcjonują w chaosie :-)

  • (4)

   Piłam kiedyś herbatki ziołowe, ale właśnie niestety tylko mnie przeczyszczały i nigdy nie wiedziałam kiedy nadejdzie "ta chwila". Obecnie jestem karmiącą mamą i też nie bardzo wiem czego mogę, a czego nie powinnam używać, może te czopki będą...