Objawy zapalenia oskrzeli

  Jesień i zima to okres, w którym najbardziej jesteśmy narażeni na różnego rodzaju infekcje. Przeziębienie organizmu, niewyspanie, brak niezbędnych dla naszego organizmu witamin i minerałów obniżają naszą naturalną odporność. Z tego też względu rzadko zdarza się, by przetrwać ten trudny okres bez chociażby dość błahej infekcji, którą możemy pokonać, przyjmując ogólnie dostępne w aptece leki. Problem pojawia się, gdy schorzenie przybiera bardziej ostry charakter. Obok anginy, zapalenia krtani i płuc do tej niechlubnej grupy należy zaliczyć zapalenie oskrzeli. Nieleczenie tych chorób może doprowadzić do powstania bardzo groźnych konsekwencji poważnie rzutujących na stan naszego zdrowia. Często jednak ignorujemy ich objawy i zbyt późno udajemy się do lekarza. Dlatego też niezwykle ważne jest, by wiedzieć, jakie symptomy powinny nam sygnalizować konieczność wizyty u specjalisty. Nie zwlekaj i już teraz poświęć chwilę na przeczytanie poniższego artykułu. Dowiesz się z niego więcej na temat zapalenia oskrzeli i objawów, jakie mu towarzyszą.

  Co to jest zapalenie oskrzeli?

  Zapalenie oskrzeli jest schorzeniem występującym dość często. Zanim dowiemy się, jakie są objawy zapalenia oskrzeli u dorosłych, warto jest poznać podłoże i charakterystykę omawianej choroby. Stan zapalny oskrzeli wywoływany jest przez wirusy, rzadziej bakterie. Istnieje wiele czynników, które sprzyjają powstaniu zapalenia oskrzeli. Zaliczyć do nich trzeba przebywanie na chłodnym powietrzu o dużej wilgotności albo w niewietrzonych pomieszczeniach. Jaki jest mechanizm zapalenia oskrzeli u dzieci i dorosłych? Trafiające do oskrzeli bakterie bądź wirusy zaczynają uszkadzać nabłonek, którym są wyściełane oskrzela. Leczenie zapalenia oskrzeli wymaga konsultacji lekarskiej. Zwykle pomaga przyjmowanie leków przeciwzapalnych i środków łagodzących objawy zapalenia oskrzeli u dzieci. Czasami jednak konieczne jest stosowanie antybiotyków, które pomogą zwalczyć bakterie obecne w oskrzelach. Trzeba pamiętać, że obrzęk oskrzeli będzie mniejszy, jeżeli regularnie będziemy wietrzyć pomieszczenia, w których przebywa chory oraz stosować ziołowe herbatki łagodzące objawy tej choroby. Jak jednak rozpoznać, że mamy do czynienia z tą chorobą? Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zobacz, jakie są objawy zapalenia oskrzeli.

  Jakie są objawy zapalenia oskrzeli?

  Mówiąc o objawach zapalenia oskrzeli, wskazać trzeba na dwie jego postacie. Choroba ta może być przewlekła i ostra. W przypadku ostrego zapalenia oskrzeli mamy do czynienia ze złym samopoczuciem, gorączką o różnym nasileniu, nieżytem nosa i kaszlem. Początkowo posiada on charakter suchy, z czasem pojawia się wykrztuszana wydzielina, a następnie występują szmery podczas oddychania. W przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli, na które zapadają w szczególności palacze, charakterystyczny jest kaszel z wydzieliną pojawiający się zwykle po okresie przebywania w pozycji leżącej. Pojawia się również świszczący oddech. Stan taki trwa co najmniej kilka miesięcy, w przeciwieństwie do ostrego zapalenia oskrzeli, które leczone zazwyczaj ustępuje po tygodniu.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  właśnie jestem na nie chora! Masakra!

  Ja też:( mam nadzieję, że do świąt mi przejdzie:]

  jestem właśnie chora (chyba) bo mam początkujące objawy ale ta choroba mi sie powtarza co roku już 3 raz ją mam to może być astma oskrzelowa i właśnie jakoś w październiku trudno mi się odychało w szkole i chyba to przez to :( pomóżcieee mi co mam zrobić :(

  Nie udzielamy odpowiedzi w komentarzach, ale zapraszamy do zadania pytania naszym lekarzom i specjalistom na serwisie http://portal.abczdrowie.pl/ przez opcję "Zadaj pytanie lekarzowi".

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Z zazdrością spoglądasz na szczupłe ciała koleżanek z pracy lub uczelni? Zgrabna sylwetka nie musi pozostawać twoim marzeniem – dzięki kilku prostym radom może stać się rzeczywistością. Poznaj 8...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...

  Ostatnie komentarze