Objawy owsików u dorosłych

  Zakażenie owsikami nie jest jedynie chorobą dzieci. Możliwa jest też owsica u dorosłych. Objawy owsicy zależą od rozprzestrzenienia i zaostrzenia choroby. Niekiedy pasożyty u ludzi mogą mieć charakter przypadkowy. W takiej sytuacji rzadko dochodzi do przewlekłej inwazji, a objawy są okresowe. Jeżeli jednak choroba ma charakter przewlekły, symptomy są stałe. Do najczęstszych objawów należą: świąd odbytu, zaczerwienienie odbytu, zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci i inne.

  Objawy zakażenia owsikami

  Pasożyty u ludzi mogą występować jednorazowo. Wówczas objawy zakażenia nimi mają charakter jednorazowy i okresowy. Sytuacja wygląda poważniej, gdy to zakażenie jest przewlekłe. W takiej sytuacji objawy owsicy są stałe. Wśród najczęstszych objawów owsicy znajdują się:

  • świąd odbytu i okolic,
  • świąd potęgujący się wieczorem,
  • zaczerwienienie w obrębie odbytu,
  • niepokój i gwałtowność ruchowa,
  • zgrzytanie zębami,
  • obgryzanie paznokci,
  • problemy z koncentracją,
  • problemy ze snem i bezsenność,
  • ból głowy,
  • permanentne osłabienie,
  • brak apetytu,
  • nudności i bóle brzucha,
  • anemia,
  • podkrążone oczy,
  • zaburzenia snu,
  • wypryski w okolicy odbytu,
  • zmiany zapalne dróg rodnych (jeśli owsiki przenikną do sromu i pochwy).

  Samice owsików są białe. Dlatego też można je zobaczyć gołym okiem. Owsiki znajdują się np. w świeżym kale. Można je też zobaczyć u osoby śpiącej, która jest zakażona. Owsiki wychodzą przez odbyt. Żeby postawić rozpoznanie, należy tuż po obudzeniu rano zrobić wymaz z okolicy odbytu. Badanie należy powtórzyć trzykrotnie.

  Swędzenie w okolicy odbytu to wynik nagromadzenia się w jelitach dużej ilości owsików. Ponieważ swędzenie jest tak uciążliwe, że osoba zakażona cały czas się drapie, bardzo szybko w okolicy odbytu tworzą się ranki. W wyniku tego stan skóry ulega pogorszeniu, tworzą się ropne zapalenia skóry. U większości zakażonych owsicą dochodzi do powstania zaburzeń jelitowych, a w konsekwencji zapalenia wyrostka. Osoby chore mogą mieć zawroty głowy i zmagać się ze skutkami bezsenności. Ponadto odczuwają zmęczenie zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

  Drogi zakażenia owsikami

  Owsicą można się bardzo łatwo zarazić. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, inhalacyjną, przez zabrudzone ręce, nieczyste środki spożywcze, kurz. Niewłaściwa higiena osobista i brak prawidłowych nawyków higienicznych to główne przyczyny. Przenoszeniu owsików do organizmu sprzyjają: ssanie palców, obgryzanie paznokci, niemycie rąk, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety. Owsiki bytują na zakażonej bieliźnie, ręcznikach, w zanieczyszczonym powietrzu.

  Jaja owsików mogą przetrwać kilka tygodni, zwłaszcza w odpowiednich warunkach, to jest w pomieszczeniach klimatyzowanych, mających stałą temperaturę i wilgotność na właściwym poziomie. Owsica najczęściej występuje u dzieci chodzących do przedszkola, szkoły, u młodzieży mieszkającej w internatach lub akademikach, u nauczycieli, personelu oddziałów dziecięcych, sprzątaczek. Do zakażenia dochodzi najczęściej poza domem, w miejscach pracy, szkole itd. Siedliskiem bakterii są miejsca, w których przebywa dużo osób.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Ja mam nawyk obgryzania końcówki dlugopisu. Ale jak tak czytam sobie o tych wszystkich zarazkach, to przekonuję się, żeby spróbować zwalczyć ten nawyk :)

  Wygrałem!!! Mi pomogło!!! Przez ponad rok próbowałem wszystkich możliwych sposobów, leki nie pomagały. W końcu się ich pozbyłem.

  Dzięki Kawie!!!

  Spróbujcie i napiszcie czy wam pomogło, kawa ma duży wpływ na organizm także nie przesadzajcie, może na początek pijcie kawę bez kofeiny, np. zbożową, bo ja m. in. taką piłem i mi pomogło. CO ZA ULGA! Nareszcie z nimi wygrałem. Próbowałem naprawdę wszystkiego. Polecam jeszcze podczas leczenia jeść fasole po bretońsku. No i oczywiście warto brać leki i dbać o higienę, należy wysprzątać całe mieszkanie, wyprać pościel i tak przez tydzień. To nie potrwa odrazu ale mam nadzieję że bedziecie mieć wytrwałość i wam też się uda.
  Jeśli wam ta metoda pomoże lub nie napiszcie sebek36@poczta.onet.pl
  jestem ciekaw czy to to akurat czy coś innego mi pomogło.

  gruntowne sprzatanie, pranie w 90 stopniach, zjesc czosnek, popic woda z cytryna i czeste odkazanie chociazby perfumami "tych czesci", i nie drapac! znikna po 3 dniach.

  ja raz w tyg jem kapustę kiszoną nawet częsciej i powiem wam że :D pomogło kilka ''milych'' chwil na sedesie i po krzyku najlepsza jest woda z kapusty i ogórków kiszonych :)

  Ja oddaje kal z czerwonymi plamami, nie białymi. Pomocy !!!

  to skontaktuj sie z lekarzem bo najprawdopodobniej masz krew w kale a to nie przelewki

  Czy możnavaarazic się owsikami od drugiej połówki

  można, bo po drugiej połówce to już nie wiesz o bożym świecie...

  łał nie wiedziłam

  faza , masakra nie nawidzę tego robactwaaa

  Ja zaraziłam się w szpitalu na ginekologi .Tam mie wszystko piecze i boli brzuch.Pędze jutro po ochydne tabletki do lekarza a nas jest troje i wszyscy musimy to brac.(gryść je) ochyda.

  Ja cierpie przez szpital lerzałam na ginekologi.Mam w domu jeszcze dwie osoby i oni tez do leczenia.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Z zazdrością spoglądasz na szczupłe ciała koleżanek z pracy lub uczelni? Zgrabna sylwetka nie musi pozostawać twoim marzeniem – dzięki kilku prostym radom może stać się rzeczywistością. Poznaj 8...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...

  Ostatnie komentarze