Objawy odwodnienia

  Właściwe nawodnienie organizmu jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Woda stanowi aż 75% wagi ciała człowieka, większość płynu natomiast znajduje się komórkach ciała, a dokładniej w przestrzeni międzykomórkowej. Reszta mieści się w przestrzeni pozakomórkowej, czyli w naczyniach krwionośnych oraz między komórkami ciała w przestrzeni śródmiąższowej. Odwodnienie organizmu ma miejsce, gdy ciało traci więcej wody, niż pobiera. To stan, którego powinno się unikać, gdyż niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia.

  Symptomy odwodnienia

  Pierwszymi oznakami odwodnienia organizmu są pragnienie i zmniejszona produkcja moczu, który staje się gęsty i przybiera ciemniejszą niż zwykle barwę. W miarę jak organizm zużywa pokłady wody, pojawiają się kolejne objawy, takie jak wstrzymanie wydzielania potu, skurcze mięśni, a także nudności i wymioty.

  Kolejną oznaką odwodnienia organizmu jest chroniczne zmęczenie. Jeżeli masz problemy z koncentracją lub opuściła cię cała energia, zamiast kolejnej filiżanki kawy sięgnij po szklankę wody. To samo dotyczy bólu lub zawrotów głowy. Gdy doświadczysz któregokolwiek z tych symptomów, uzupełnij poziom płynów w organizmie – zamiast soku owocowego czy napoju gazowanego wybierz czystą wodę mineralną.

  Przesuszona skóra jest jednym z najwyraźniejszych symptomów odwodnienia organizmu. Picie wody pobudza krążenie krwi, dzięki czemu naskórek szybciej się regeneruje. Zamiast inwestować w balsamy nawilżające do ciała, warto zwiększyć dzienną ilość spożywanych płynów. Szczególnie podatna na przesuszenie jest skóra pod oczami. Gdy staje się ziemista lub pod oczami pojawiają się cienie, zadbaj o właściwie nawodnienie organizmu. Woda jest składnikiem niezbędnym do nawilżenia gałki ocznej i produkcji łez, zatem dodatkowa szklanka wody na pewno przywróci oczom blask.

  Nie możesz pozbyć się zaparć? Najprawdopodobniej nie dostarczasz organizmowi wystarczającej dawki płynów. Woda pomaga nawilżyć ściany przewodu pokarmowego, dzięki czemu działa on dużo sprawniej. Odwodnienie organizmu może prowadzić również do przyspieszenia pracy serca, które wkłada więcej wysiłku w utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi.

  Jak zapobiec odwodnieniu?

  Bardzo ważne w zapobieganiu odwodnieniu jest dostosowanie ilości wypijanych płynów do klimatu i temperatury powietrza. Jeżeli ćwiczysz na świeżym powietrzu, nie podejmuj treningu w godzinach południowych, gdy promienie słoneczne działają z największym natężeniem, lub ćwicz w zacienionym miejscu i regularnie uzupełniaj poziom płynów w organizmie. Reguła ta dotyczy również ludzi pracujących w wysokich temperaturach – powinni wówczas wypijać dużą ilość wody.

  Najbardziej narażeni na odwodnienie są ludzie najmłodsi oraz najstarsi, ponieważ w przypadku tych dwóch grup wiekowych system regulacji temperatury ciała działa najsłabiej. Podczas upałów powinni oni zachować szczególną ostrożność i jeżeli nie jest to konieczne – nie opuszczać klimatyzowanych pomieszczeń.

  Kluczową zasadą zapobiegania odwodnieniu organizmu jest unikanie picia napojów zawierających kofeinę. Wzmagają one produkcję moczu i przyspieszają wydalanie płynów z organizmu. Unikaj również picia alkoholu i przesolania potraw. Szczególnie niezdrowa jest także dieta wysokobiałkowa – jeżeli spożywasz dużo protein, wypijaj 8-12 szklanek wody dziennie. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Ja kiedyś wypijałam bardzo małą ilość wody, teraz jednak pilnuję tego, żeby pić około 8 szklanek wody dziennie.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Dzięki odpowiednim ćwiczeniom twoje pośladki delikatnie się uniosą i staną się jędrne. W ten sposób bez skrępowania zaprezentujesz się w legginsach czy rurkach, a do tego staniesz się silniejszą,...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sposobów na utratę wagi...

  Ostatnie komentarze

  • (3)

   Najpierw warto by sprawdzić, czy nie mamy alergii albo nietolerancji pokarmowej. Ja taki test zrobiłam kilka tygodni temu. Okazało się, że pomimo ogromnej chęci przeprowadzenia takiej diety, nie mogę tego zrobić... Mój organizm niezbyt dobrze trawi...

  • (3)

   zgadzam sie że środki przeczyszczające nie są najlepsze. lepiej sięgnąć po coś delikatniejszego a dobrego. Kiedy byłam w ciąży stosowałam specjalne, delikatne czopki dla kobiet w ciąży. sporadycznie stosowałam je również po porodzie. Teraz zabieram...

  • (2)

   RUCH TO ZDROWIE :-)

  • (83)

   o tak tak 2-3 dni po porodzie! Ja miesiac wracalam do siebie. Usiasc nawet nie moglam. Dzieki temu ze nie mialam cc i mojej wadzie wzrokowej prawie nie widze. Tak dziala polski szpital!

  • (1)

   no jeśli to jest dieta lekkostrawna to gratuluję... a od kiedy to gluten zawarty w zbożach jest lekkostrawny????
   To właśnie przez te zboża wszyscy prędzej czy póxniej chorują!