Nietrzymanie moczu u kobiet

  Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem dotykający dwukrotnie częściej kobiet niż mężczyzn. Szacuje się, że na mimowolne oddawanie moczu cierpi co trzecia kobieta po 50. roku życia. Nietrzymanie moczu nie jest normą i w większości przypadków może być skutecznie leczone. Ważne, aby po wystąpieniu objawów zareagować jak najszybciej i podjąć leczenie.

  Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet

  Nietrzymanie moczu pojawia się na skutek niewłaściwej pracy układu moczowego. Za kontrolę nad czynnościami fizjologicznymi odpowiadają w dużej mierze mięśnie dna miednicy. U zdrowej osoby, gdy pęcherz jest pełny, pojawia się potrzeba oddania moczu. Podczas mikcji, mięśnie dna miednicy zostają rozluźnione, otwierając cewkę. Gdy pęcherz jest już pusty, mięśnie kurczą się i zamykają światło. Osłabione mięśnie nie są w stanie szczelnie zatkać cewki. W konsekwencji dochodzi do niekontrolowanego wycieku moczu. 

  Bardzo często nietrzymanie moczu pojawia się u kobiet po porodzie, w wyniku uszkodzenia narządów układu moczowego oraz nadwerężenia mięśni. Gdy mięśnie się obkurczą, problem mija. Jeśli tak się nie stanie, konieczne jest leczenie.

  W okresie menopauzy następuje niedobór hormonów, odpowiedzialnych m.in. za pracę mięśni dna miednicy. Dlatego nietrzymanie moczu często towarzyszy klimakterium. Zwiotczałe mięśnie utrudniają prawidłowe trzymanie moczu. Kobiety, których dotknął problem z kontrolowaniem mikcji, zwykle wycofują się z życia zawodowego i towarzyskiego.

  Obserwuje się, że problem z trzymaniem moczu występuje stosunkowo często u kobiet palących papierosy. Dym tytoniowy uszkadza śródbłonek naczyń krwionośnych, co prowadzi do osłabienia ukrwienia narządów wewnętrznych i mięśni (w tym mięśni dna miednicy).

  Rodzaje nietrzymania moczu u kobiet

  Istnieje kilka rodzajów nietrzymania moczu. Do podstawowych zalicza się:

  Wysiłkowe nietrzymanie moczu – objawia się bezwiednym oddawaniem niewielkich ilości moczu podczas wysiłku fizycznego (przez śmiech, kaszel czy kichnięcie). W  zaawansowanym stadium wyciek z pęcherza moczowego następuje niezależnie od natężenia wysiłku i zapełnienia pęcherza. Charakterystycznym objawem wysiłkowego nietrzymania moczu jest brak uczucia parcia na mocz.

  Osłabienie zwieraczy cewki moczowej może być spowodowane:

  • porodem, zwłaszcza mnogim lub porodem zabiegowym (z wykorzystaniem próżniociągu lub kleszczy),
  • uporczywym i długotrwałym kaszlem,
  • ciężkim wysiłkiem fizycznym,
  • otyłością,
  • menopauzą,
  • zaparciami.

  Naglące nietrzymanie moczu – pojawia się na skutek zaburzeń pracy dolnych dróg moczowych. Przyczyną może być wzmożone czucie w pęcherzu albo wystąpienie skurczy wypieracza w fazie gromadzenia się moczu. Objawia się silną, niemożliwą do opanowania potrzebą oddania moczu. Czucie parcia może pojawić się nawet na skutek słabego bodźca, np. cieknącej wody z kranu. Trudno ustalić jednoznacznie podłoże neurologiczne zaburzeń. Może to być cukrzyca lub stany zapalne miednicy mniejszej.

  Nietrzymanie moczu z przepełnienia – niewielki odsetek kobiet (ok. 4%) cierpi na nietrzymanie moczu z powodu upośledzenia kurczliwości pęcherza moczowego, co w efekcie prowadzi do nadmiernego wypełniania się pęcherza moczem. U kobiet pojawia się najczęściej z powodu obniżenia dna miednicy, ale również jako konsekwencja poważniejszych chorób m.in. stwardnienia rozsianego. Zaburzenie pracy układu moczowego mogą powodować także niektóre leki.

  Leczenie nietrzymania moczu u kobiet

  Kobiety cierpiące na nietrzymanie moczu stosują podpaski higieniczne, które pozwalają uniknąć krępujących sytuacji. Niestety, w ten sposób nie da się wyleczyć schorzenia. Dlatego konieczna jest wizyta u lekarza i poddanie się stosownym badaniom. Podstawowym badaniem jest badanie ginekologiczne. Wskazane jest również wykonanie USG narządów miednicy mniejszej. W następnej kolejności wykonuje się badanie urodynamiczne oraz cystoskopię. 

  W wysiłkowym nietrzymaniu moczu skuteczne jest leczenie zachowawcze, w ramach którego ćwiczy się mięśnie dna miednicy (ćwiczenia Kegla), stosuje elektrostymulację owych mięśni, używa pesariów dopochwowych (krążków podnoszących narządy miednicy ku górze) oraz stosuje hormonalną terapię zastępczą (zwłaszcza u kobiet z menopauzą).

  Gdy powyższe metody okazują się nieskuteczne lub z różnych względów nie można zastosować terapii farmakologicznej, stosuje się leczenie operacyjne. Polega na wykonywaniu plastyki krocza, pochwy lub cewki moczowej. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Na pewno słyszałaś o tym, że wysiłek fizyczny pozwala zwalczyć niepokój i depresję. Jednak zdarzają się dni, gdy nawet ulubiony zestaw ćwiczeń nie jest w stanie poprawić naszego nastroju i złagodzi...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Coraz częściej joga wita nas w klubach fitness czy szkołach tańca, jako...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   systematyczność, jakaś miękka szczoteczka. I tak w zasadzie można utrzymać zęby w pełnym zdrowiu. Żadne cudowne techniki nie są tutaj potrzebne. Po prostu musicie je systematycznie szczotkować.

  • (362)

   witam panie.Jako dawcaspermy@gazeta.pl mogę pomóc bezinteresownie ale bez zobowiazan.

  • (4)

   No poprostu zgadzam sie w stu procentach. ;-)

  • (1)

   Nie wszystkim pomaga porządek. Niektórzy najlepiej funkcjonują w chaosie :-)

  • (4)

   Piłam kiedyś herbatki ziołowe, ale właśnie niestety tylko mnie przeczyszczały i nigdy nie wiedziałam kiedy nadejdzie "ta chwila". Obecnie jestem karmiącą mamą i też nie bardzo wiem czego mogę, a czego nie powinnam używać, może te czopki będą...