Nieprzespane noce

  Po nieprzespanej nocy czeka cię rano walka z cieniami pod oczami, podpuchniętymi powiekami i bladą twarzą. O ile zewnętrzne oznaki niewyspania można łatwo zlikwidować, o tyle trudniej jest poradzić sobie z wewnętrznymi zniszczeniami organizmu. Spokojny sen to jedna z fundamentalnych i zupełnie naturalnych potrzeb ludzkich. Jakość snu ma olbrzymie znaczenie dla zdrowia – wpływa na długość życia ludzkiego oraz na jego zdrowie psychiczne. Przeciwdziałaj przyczynom bezsenności i śpij dobrze.

  Zalety snu

  Chcesz dowiedzieć się, jak pielęgnować oczy, skórę, włosy. Ciągle szukasz sposobów, aby zachować młodość. Tymczasem odpowiedź jest bardzo prosta. Zdrowy sen jest receptą na wszystko. Regularny sen, jako najbardziej fundamentalna potrzeba człowieka, spełnia funkcje prozdrowotne. Spokojne przesypianie nocy pozwala zachować zdrowie psychiczne, usprawnia i wydłuża życie ludzkie.

  Wpływ snu na zdrowie psychiczne:

  • zapobiega apatii i przeciwdziała przygnębieniu;
  • nasila uczucie zadowolenia i radości;
  • łagodzi emocje i uspokaja stany emocjonalne;
  • likwiduje napięcie psychiczne;
  • zwalcza stres (pomaga go rozładować i lepiej sobie z nim radzić).

  Kiedy śpisz, twój organizm regeneruje się. W ciągu dnia twoje ciało, a więc wszystkie narządy i komórki, narażone jest na uszkodzenia, które w nocy są naprawiane. Pewnie spotkałaś się z przekonaniem, że z wiedzą trzeba się przespać. Jest w tym dużo mądrości, gdyż podczas snu nasza pamięć utrwala zdobyte informacje. Nocą też uaktywniają się niektóre hormony, między innymi hormon wzrostu.

  Nieprzespane noce wpływają również na naszą urodę. Brak snu powoduje, że skóra nie może naturalnie się zregenerować. Stąd blada cera, ziemisty wygląd, podpuchnięte powieki i mało estetyczne cienie pod oczami. Niewyraźny wygląd skóry jest efektem braku złuszczania naskórka oraz zmniejszonego krążenia krwi, w wyniku którego dochodzi do niedotlenienia komórek.

  Skutki nieprzespanych nocy bywają bardzo nieprzyjemne. Do najczęstszych zalicza się: utrzymujące się zmęczenie i pogorszenie stanu zdrowia. Poza tym widoczny jest spadek wydolności i sprawności intelektualnej, pojawiają się problemy z koncentracją, narasta w nas agresja. Jesteśmy też apatyczni i nie mamy chęci do życia.

  Przyczyny nieprzespanych nocy

  Niekiedy sami jesteśmy sprawcami swojej bezsenności. Całonocna impreza, szybkie przyswajanie materiału przed egzaminem, oglądanie filmów – z tych powodów chętniej (lub mniej chętnie w wypadku egzaminu) rezygnujemy ze snu. Niekiedy nie mamy wyboru, zwłaszcza gdy w domu pojawi się niemowlak, który potrzebuje nocnego karmienia.

  Czasami nie mamy wpływu na bezsenność. W takich wypadkach przyczynami bezsenności mogą być:

  • chroniczne bóle głowy, stawów, mięśni, brzucha, które są spowodowane chorobami;
  • napięcie, pośpiech, stres i niepokój, których nie można rozładować;
  • strach, lęk i poczucie zagrożenia (wywołane na przykład możliwością utraty pracy);
  • przemęczenie pracą.

  Obecnie rzadko skupiamy się na naszym zegarze biologicznym. Zamiast zasypiać, gdy nasz organizm się tego domaga, idziemy spać, gdy załatwimy już wszystkie sprawy. Nie wstajemy wtedy, gdy jesteśmy wypoczęci i wyspani, ale wtedy, gdy obudzi nas budzik.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Ja niby się wysypiam. śpię po 8-9 godzin dziennie, a gdy wstaję rano, to mam podpuchnięte oczyska.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Z zazdrością spoglądasz na szczupłe ciała koleżanek z pracy lub uczelni? Zgrabna sylwetka nie musi pozostawać twoim marzeniem – dzięki kilku prostym radom może stać się rzeczywistością. Poznaj 8...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...

  Ostatnie komentarze