Nieprzespane noce

  Po nieprzespanej nocy czeka cię rano walka z cieniami pod oczami, podpuchniętymi powiekami i bladą twarzą. O ile zewnętrzne oznaki niewyspania można łatwo zlikwidować, o tyle trudniej jest poradzić sobie z wewnętrznymi zniszczeniami organizmu. Spokojny sen to jedna z fundamentalnych i zupełnie naturalnych potrzeb ludzkich. Jakość snu ma olbrzymie znaczenie dla zdrowia – wpływa na długość życia ludzkiego oraz na jego zdrowie psychiczne. Przeciwdziałaj przyczynom bezsenności i śpij dobrze.

  Zalety snu

  Chcesz dowiedzieć się, jak pielęgnować oczy, skórę, włosy. Ciągle szukasz sposobów, aby zachować młodość. Tymczasem odpowiedź jest bardzo prosta. Zdrowy sen jest receptą na wszystko. Regularny sen, jako najbardziej fundamentalna potrzeba człowieka, spełnia funkcje prozdrowotne. Spokojne przesypianie nocy pozwala zachować zdrowie psychiczne, usprawnia i wydłuża życie ludzkie.

  Wpływ snu na zdrowie psychiczne:

  • zapobiega apatii i przeciwdziała przygnębieniu;
  • nasila uczucie zadowolenia i radości;
  • łagodzi emocje i uspokaja stany emocjonalne;
  • likwiduje napięcie psychiczne;
  • zwalcza stres (pomaga go rozładować i lepiej sobie z nim radzić).

  Kiedy śpisz, twój organizm regeneruje się. W ciągu dnia twoje ciało, a więc wszystkie narządy i komórki, narażone jest na uszkodzenia, które w nocy są naprawiane. Pewnie spotkałaś się z przekonaniem, że z wiedzą trzeba się przespać. Jest w tym dużo mądrości, gdyż podczas snu nasza pamięć utrwala zdobyte informacje. Nocą też uaktywniają się niektóre hormony, między innymi hormon wzrostu.

  Nieprzespane noce wpływają również na naszą urodę. Brak snu powoduje, że skóra nie może naturalnie się zregenerować. Stąd blada cera, ziemisty wygląd, podpuchnięte powieki i mało estetyczne cienie pod oczami. Niewyraźny wygląd skóry jest efektem braku złuszczania naskórka oraz zmniejszonego krążenia krwi, w wyniku którego dochodzi do niedotlenienia komórek.

  Skutki nieprzespanych nocy bywają bardzo nieprzyjemne. Do najczęstszych zalicza się: utrzymujące się zmęczenie i pogorszenie stanu zdrowia. Poza tym widoczny jest spadek wydolności i sprawności intelektualnej, pojawiają się problemy z koncentracją, narasta w nas agresja. Jesteśmy też apatyczni i nie mamy chęci do życia.

  Przyczyny nieprzespanych nocy

  Niekiedy sami jesteśmy sprawcami swojej bezsenności. Całonocna impreza, szybkie przyswajanie materiału przed egzaminem, oglądanie filmów – z tych powodów chętniej (lub mniej chętnie w wypadku egzaminu) rezygnujemy ze snu. Niekiedy nie mamy wyboru, zwłaszcza gdy w domu pojawi się niemowlak, który potrzebuje nocnego karmienia.

  Czasami nie mamy wpływu na bezsenność. W takich wypadkach przyczynami bezsenności mogą być:

  • chroniczne bóle głowy, stawów, mięśni, brzucha, które są spowodowane chorobami;
  • napięcie, pośpiech, stres i niepokój, których nie można rozładować;
  • strach, lęk i poczucie zagrożenia (wywołane na przykład możliwością utraty pracy);
  • przemęczenie pracą.

  Obecnie rzadko skupiamy się na naszym zegarze biologicznym. Zamiast zasypiać, gdy nasz organizm się tego domaga, idziemy spać, gdy załatwimy już wszystkie sprawy. Nie wstajemy wtedy, gdy jesteśmy wypoczęci i wyspani, ale wtedy, gdy obudzi nas budzik.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Ja niby się wysypiam. śpię po 8-9 godzin dziennie, a gdy wstaję rano, to mam podpuchnięte oczyska.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Na pewno słyszałaś o tym, że wysiłek fizyczny pozwala zwalczyć niepokój i depresję. Jednak zdarzają się dni, gdy nawet ulubiony zestaw ćwiczeń nie jest w stanie poprawić naszego nastroju i złagodzi...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Według psychologii mężczyźni zakochują się znacznie szybciej od kobiet. O...

  Ostatnie komentarze

  • (4)

   No poprostu zgadzam sie w stu procentach. ;-)

  • (1)

   Nie wszystkim pomaga porządek. Niektórzy najlepiej funkcjonują w chaosie :-)

  • (4)

   Piłam kiedyś herbatki ziołowe, ale właśnie niestety tylko mnie przeczyszczały i nigdy nie wiedziałam kiedy nadejdzie "ta chwila". Obecnie jestem karmiącą mamą i też nie bardzo wiem czego mogę, a czego nie powinnam używać, może te czopki będą...

  • (3)

   Najpierw warto by sprawdzić, czy nie mamy alergii albo nietolerancji pokarmowej. Ja taki test zrobiłam kilka tygodni temu. Okazało się, że pomimo ogromnej chęci przeprowadzenia takiej diety, nie mogę tego zrobić... Mój organizm niezbyt dobrze trawi...

  • (2)

   RUCH TO ZDROWIE :-)