Niedobór wapnia

  Co jest bardzo częstym powodem chorób? Obok uwarunkowań genetycznych na czele listy stoi niewłaściwe funkcjonowanie organizmu związane z różnego rodzaju niedoborami witamin i minerałów. Kiedy uświadomimy sobie, że jedzenie to nie tylko przyjemność, lecz także nieodzowny element warunkujący nasze dobre zdrowie i samopoczucie, nie sposób nie zgodzić się z ciągłymi nawoływaniami dietetyków do rozsądnego planowania posiłków. Jednym z elementów, którego nie powinno zabraknąć w żadnej zdrowej diecie jest wapń. Nie trać okazji i już teraz dowiedz się o objawach i skutkach niedoboru tego pierwiastka w naszym organizmie. Dzięki temu będziesz miała możliwość jak najszybszego nadrobienia wszelkich niedoborów i cieszenia się dobrym zdrowiem.

  Wapń w organizmie człowieka

  Wapń w organizmie odgrywa bardzo ważną rolę. Przede wszystkim znany jest z uwagi na wpływ na budowę kości i zębów. Jednak równie istotna jest jego odpowiednia ilość w odniesieniu do właściwego funkcjonowania mięśni. Odpowiedzialny jest on za ich kurczenie i rozkurczanie. Poza tym wapń poprawia przekazywanie impulsów nerwowych oraz obniża ciśnienie krwi. Wapń to także składnik niezbędny w diecie ciężarnych, zwłaszcza tych, które mają problemy z donoszeniem ciąży.

  Zanim dowiemy się, jakie są objawy oraz skutki niedoboru wapnia w organizmie, należy określić, jakie jest zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Osoby dorosłe powinny poprzez wapń w diecie dostarczać go w ilości około 1000 mg w ciągu dnia. Jednak zapotrzebowanie na wapń wzrasta w związku z różnymi przemianami zachodzącymi w organizmie. Szczególnie ważny jest wapń dla dzieci, kobiet w ciąży oraz osób starszych. Ich dzienne zapotrzebowanie waha się między 1200 a 1500 mg. Co dzieje się, kiedy mamy do czynienia z niedoborami wapnia?

  Skutki niedoboru wapnia

  Objawy niedoboru wapnia w organizmie nie pojawiają się od razu, gdy mamy do czynienia z jego deficytem w diecie. Z czasem jednak nasze kości zaczynają być łamliwe i bardziej podatne na złamania. Podobnie rzecz ma się z zębami, które stają się kruche i częściej pojawia się na nich próchnica. Zwłaszcza w odniesieniu do osób starszych możemy mówić o osteoporozie. Jednakże zauważyć można również problemy z normalnym rytmem serca, a także krzepliwością krwi. Bardzo często przy niewielkim urazie albo ucisku pojawiają się siniaki. Na niedobór wapnia w organizmie zaczynają również reagować mięśnie. Mówi się nawet o chorobie określanej mianem tężyczki, która objawia się skurczami mięśni i uczuciem drętwienia kończyn. Jak poradzić sobie z niedoborem wapnia? Należy przede wszystkim wprowadzić zmiany w diecie i sprawić, by znalazły się w niej takie produkty jak ser żółty, mleko, soja czy fasola. Warto jest na początku sięgnąć również po suplementy diety. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na przyswajalność wapnia, która może być zaburzona nadmierną ilością fosforu w diecie. Komponując dietę natomiast, powinniśmy pamiętać o konieczności występowania w niej także pozostałych witamin i minerałów we właściwych proporcjach odpowiadających naszej płci, wiekowi oraz stylowi życia.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Nie cierpię mleka!

  I jak tu być zdrowym jak tyle składników trzeba dostarczać i być szczupłym jednoecześnie

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczuć zwłaszcza wtedy, gdy próbujesz zrzucić zbędne kilogramy i ci się nie udaje. Metabolizm określa zużycie energii potrzebnej...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Obejrzyj materiał wideo
  Coraz częściej joga wita nas w klubach fitness czy szkołach tańca, jako...

  Ostatnie komentarze

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....

  • (2)

   Dziękuję za ten artykuł. Tyłozgięcie macicy miała moja babcia, mają moja mama i siostra. Najwyraźniej taka nasza uroda. Z problemem bólu w dole pleców i podczas stosunku to wszystko prawda, tak jest i u mnie. Niestety dowiedziałam się o tym w momencie...

  • (1)

   systematyczność, jakaś miękka szczoteczka. I tak w zasadzie można utrzymać zęby w pełnym zdrowiu. Żadne cudowne techniki nie są tutaj potrzebne. Po prostu musicie je systematycznie szczotkować.

  • (4)

   No poprostu zgadzam sie w stu procentach. ;-)