Napoje izotoniczne czy napoje energetyczne?

  Oba środki są ogólnodostępne. Oba są popularne i szeroko stosowane. Niestety, są ze sobą mylone, a różnica między nimi jest zasadnicza. Napoje izotoniczne to nie to samo co napoje energetyczne. Co je różni?

  Napoje energetyzujące

  Tak naprawdę, to nie dodają skrzydeł, tylko je podcinają. Napoje energetyczne, popularnie nazywane dopalaczami, mają za zadanie pobudzić organizm (kofeina i cukier), poprawić koncentrację (witaminy z grupy B) oraz zmniejszyć uczucie zmęczenia po wysiłku fizycznym (tauryna). Faktycznie, założenia te są zwykle spełniane, ale są krótkotrwałe. Chwilowy "kop" szybko mija powodując jeszcze większe zmęczenie organizmu. Napoje przeznaczone są dla osób dorosłych, które potrzebują szybkiego postawienia na nogi w sytuacjach kryzysowych (prowadzenie samochodu, ważne spotkanie, wystąpienie publiczne).

  Napoje izotoniczne

  Napoje izotoniczne mają na celu uzupełnienie poziomu wody i elektrolitów w organizmie, których niedobór został spowodowany nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Nie tylko szybko gaszą pragnienie, ale i dostarczają niezbędne dla organizmu mikroelementy. Picie napojów izotonicznych wskazane jest podczas dużego wysiłku, gdyż zapobiegają kurczom mięśni. Jeśli wybierasz się w góry, zamiast wody weź ze sobą napój izotoniczny. Powszechnie uważa się, że woda najlepiej uzupełnia straty płynów w organizmie. Woda jest dobrym środkiem do tego celu, ale nie idealnym, gdyż może ugasić pragnienie zanim organizm zostanie odpowiednio "nawodniony". Poza tym, picie dużych ilości wody w pewnym momencie może doprowadzić do wypłukania z organizmu witamin i minerałów.

  Zbilansowana dieta

  Jak widać, napoje energetyczne mają zupełnie inne zadanie do spełnienia niż napoje izotoniczne. Działają na innych zasadach, gdyż ich skład różni się w sposób istotny. Jeśli chodzi o ich wpływ na zdrowie, to napoje izotoniczne zdecydowanie "biją na głowę" dopalacze. Mimo to, należy uważać z dostarczanymi do organizmu minerałami i witaminami, aby nie wywołać odwrotnego skutku do zamierzonego, czyli przedawkowania ich w organizmie. Aby nie ograniczać zdrowej diety do napojów, pamiętajcie o zdrowej żywności. Zwracajcie uwagę na kupowane przez was warzywa i owoce oraz produkty mięsne. W końcu to one są głównym źródłem energii dla organizmu.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Ja odpuszczam sobie oba rodzaje napojów i korzystam tylko z naturalnej wody mineralnej. Dużo ćwiczę i regularnie biegam, a piję tylko mineralną, która też zawiera taką ilość magnezu, że nie dopuszcza do skurczu mięśni. To nie prawda, że wodą można wypłukać minerały czy witaminy... no chyba, że źródlaną, ale na pewno nie mineralną.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczuć zwłaszcza wtedy, gdy próbujesz zrzucić zbędne kilogramy i ci się nie udaje. Metabolizm określa zużycie energii potrzebnej...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Obejrzyj materiał wideo
  Coraz częściej joga wita nas w klubach fitness czy szkołach tańca, jako...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moim zdaniem nie ma sensu męczyć się z domowymi sposobami... Ja próbowałam walczyć z moją grzybicą dwa miesiące, aż w końcu zdecydowałam się pójść do poradni chorob stopy i tamtejszy podolog wyleczył mnie w kilka zabiegów:)

  • (2)

   Zależy jeszcze co je i czy są to produkty, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze zapobiegające nadciśnieniu. Także od tego jak bardzo stresujące ma życie

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....

  • (2)

   Dziękuję za ten artykuł. Tyłozgięcie macicy miała moja babcia, mają moja mama i siostra. Najwyraźniej taka nasza uroda. Z problemem bólu w dole pleców i podczas stosunku to wszystko prawda, tak jest i u mnie. Niestety dowiedziałam się o tym w momencie...