Nadmiar sodu

  Prawidłowe funkcjonowanie organizmu uzależnione jest m.in. od dostarczanych mu w odpowiedniej ilości i jakości witamin, składników odżywczych i minerałów. Najbardziej korzystną formą jest otrzymywanie ich w postaci najbardziej naturalnej, czyli poprzez ogólnodostępne produkty spożywcze. Warto jednak dobrze obserwować swój organizm, który w prosty sposób potrafi przekazać informację, że mu czegoś brakuje lub czegoś ma za dużo. Tak bywa z każdym składnikiem mineralnym, także w przypadku sodu.

  Właściwości sodu

  Sód jako składnik mineralny posiada swoje właściwości, które potrzebne są organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. W głównej mierze jego znaczenie koncentruje się na wyregulowaniu gospodarki wodnej całego organizmu. Ponadto bierze udział w powstawaniu skurczów i rozkurczów komórek mięśniowych. Co ważne, sód reguluje wydzielanie kwasów trawiennych i umożliwia przetransportowanie węglowodanów i aminokwasów do tkanek. Warto zatem wiedzieć, co jeść i w jakiej ilości, by sobie nie zaszkodzić.

  Spożywanie sodu

  Organizm ludzki przyjmuje sód najczęściej w postaci najprostszej, czyli jako sól kuchenną oraz jako dodatek do wielu produktów, tj. ryby, wędliny, mięso, a dokładnie w postaci glutaminianu sodu. Istotne jest zatem umiejętne przygotowywanie posiłków, by nie przedawkować sodu na co dzień, czyli wartości 60 gramów. W przeciwnym razie człowiek może odczuwać zawroty głowy, silne bóle głowy, główne z tyłu. Dodatkowo może dojść do krwawień z nosa, a nawet do kołatania serca. Nadmiar sodu bardzo często przyczynia się do wystąpienia u człowieka nadciśnienia tętniczego (>145/95 mmHg), a nawet to poważnych zaburzeń serca. Dolegliwości te aktualnie są uznawane za choroby cywilizacyjne, gdyż diety codzienne opierają się na soli i wielu innych, mało potrzebnych człowiekowi przyprawach oraz tłuszczu. Trzeba zatem zdawać sobie sprawę, że zbyt duże przyjmowanie sodu w codziennej diecie może doprowadzić do wielu poważnych chorób, tj. miażdżycy, udarów, wylewów, czy nieprawidłowego funkcjonowania wielu narządów albo podwyższenia cholesterolu. Istotne jest zatem profilaktyczne dbanie o swoje zdrowie, poprzez tworzenie posiłków zdrowych, przygotowanych na parze czy w folii do pieczenia. Dzięki temu nadmiar tłuszczu zostaje wytopiony, produkty zachowują swoje naturalne właściwości, a organizm otrzymuje zdrowe i pyszne posiłki.

  Niezdrowe przekąski

  Dieta zdrowa, lekkostrawna, oparta na obniżonym dostarczaniu organizmowi jonów sodu to nie tylko przygotowywanie obiadów poprzez parownik czy folię do pieczenia. Istotne jest całościowe przygotowanie menu o ograniczonym spożywaniu produktów, które zawierają dużą ilość sodu. Trzeba więc pamiętać o tym, że duże ilości sodu można znaleźć w wędlinach, kabanosach, pasztetach, ale i serach i oczywiście przekąskach typu chipsy, krakersy czy orzeszki. Warto zatem pamiętać, by spożywane posiłki były różnorodne, z obowiązkową dawką warzyw i owoców na co dzień i oczywiście systematycznie podawane, minimum 5 posiłków dziennie.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  MOTTO: SÓL KAMIENNA, TO GWARANCJA ŻYCIA I ZDROWIA. *****

  IRL KRAKÓW:
  Sól do spożycia to wyłącznie: sól kamienna (Kłodawska, Wielicka itp.) Zabijamy w organizmie bakterie, pleśnie i grzyby (więcej glukozy pozostaje dla nas) oraz poprawiamy przepływ ładunków elektrycznych między neuronami. Należy popatrzeć na zwierzęta: One wiedzą ! Właśnie dlatego tak lubią lizać sól (lizawki solne), no i koń wyścigowy ma lepsze osiągi na zawodach (każdy koń ma w swoim boksie obowiązkową lizawkę solną wykonaną w Kłodawie).

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Za oknem wiosna w pełni, więc powoli zmieniamy garderobę na lżejszą i jaśniejszą. Pamiętaj jednak, że biel jest nie tylko modna, ale i zdrowa. Wielu dietetyków zaleca spożywanie kolorowych produktó...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...

  Ostatnie komentarze