Nadmiar sodu

  Prawidłowe funkcjonowanie organizmu uzależnione jest m.in. od dostarczanych mu w odpowiedniej ilości i jakości witamin, składników odżywczych i minerałów. Najbardziej korzystną formą jest otrzymywanie ich w postaci najbardziej naturalnej, czyli poprzez ogólnodostępne produkty spożywcze. Warto jednak dobrze obserwować swój organizm, który w prosty sposób potrafi przekazać informację, że mu czegoś brakuje lub czegoś ma za dużo. Tak bywa z każdym składnikiem mineralnym, także w przypadku sodu.

  Właściwości sodu

  Sód jako składnik mineralny posiada swoje właściwości, które potrzebne są organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. W głównej mierze jego znaczenie koncentruje się na wyregulowaniu gospodarki wodnej całego organizmu. Ponadto bierze udział w powstawaniu skurczów i rozkurczów komórek mięśniowych. Co ważne, sód reguluje wydzielanie kwasów trawiennych i umożliwia przetransportowanie węglowodanów i aminokwasów do tkanek. Warto zatem wiedzieć, co jeść i w jakiej ilości, by sobie nie zaszkodzić.

  Spożywanie sodu

  Organizm ludzki przyjmuje sód najczęściej w postaci najprostszej, czyli jako sól kuchenną oraz jako dodatek do wielu produktów, tj. ryby, wędliny, mięso, a dokładnie w postaci glutaminianu sodu. Istotne jest zatem umiejętne przygotowywanie posiłków, by nie przedawkować sodu na co dzień, czyli wartości 60 gramów. W przeciwnym razie człowiek może odczuwać zawroty głowy, silne bóle głowy, główne z tyłu. Dodatkowo może dojść do krwawień z nosa, a nawet do kołatania serca. Nadmiar sodu bardzo często przyczynia się do wystąpienia u człowieka nadciśnienia tętniczego (>145/95 mmHg), a nawet to poważnych zaburzeń serca. Dolegliwości te aktualnie są uznawane za choroby cywilizacyjne, gdyż diety codzienne opierają się na soli i wielu innych, mało potrzebnych człowiekowi przyprawach oraz tłuszczu. Trzeba zatem zdawać sobie sprawę, że zbyt duże przyjmowanie sodu w codziennej diecie może doprowadzić do wielu poważnych chorób, tj. miażdżycy, udarów, wylewów, czy nieprawidłowego funkcjonowania wielu narządów albo podwyższenia cholesterolu. Istotne jest zatem profilaktyczne dbanie o swoje zdrowie, poprzez tworzenie posiłków zdrowych, przygotowanych na parze czy w folii do pieczenia. Dzięki temu nadmiar tłuszczu zostaje wytopiony, produkty zachowują swoje naturalne właściwości, a organizm otrzymuje zdrowe i pyszne posiłki.

  Niezdrowe przekąski

  Dieta zdrowa, lekkostrawna, oparta na obniżonym dostarczaniu organizmowi jonów sodu to nie tylko przygotowywanie obiadów poprzez parownik czy folię do pieczenia. Istotne jest całościowe przygotowanie menu o ograniczonym spożywaniu produktów, które zawierają dużą ilość sodu. Trzeba więc pamiętać o tym, że duże ilości sodu można znaleźć w wędlinach, kabanosach, pasztetach, ale i serach i oczywiście przekąskach typu chipsy, krakersy czy orzeszki. Warto zatem pamiętać, by spożywane posiłki były różnorodne, z obowiązkową dawką warzyw i owoców na co dzień i oczywiście systematycznie podawane, minimum 5 posiłków dziennie.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  MOTTO: SÓL KAMIENNA, TO GWARANCJA ŻYCIA I ZDROWIA. *****

  IRL KRAKÓW:
  Sól do spożycia to wyłącznie: sól kamienna (Kłodawska, Wielicka itp.) Zabijamy w organizmie bakterie, pleśnie i grzyby (więcej glukozy pozostaje dla nas) oraz poprawiamy przepływ ładunków elektrycznych między neuronami. Należy popatrzeć na zwierzęta: One wiedzą ! Właśnie dlatego tak lubią lizać sól (lizawki solne), no i koń wyścigowy ma lepsze osiągi na zawodach (każdy koń ma w swoim boksie obowiązkową lizawkę solną wykonaną w Kłodawie).

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczuć zwłaszcza wtedy, gdy próbujesz zrzucić zbędne kilogramy i ci się nie udaje. Metabolizm określa zużycie energii potrzebnej...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Obejrzyj materiał wideo
  Coraz częściej joga wita nas w klubach fitness czy szkołach tańca, jako...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moim zdaniem nie ma sensu męczyć się z domowymi sposobami... Ja próbowałam walczyć z moją grzybicą dwa miesiące, aż w końcu zdecydowałam się pójść do poradni chorob stopy i tamtejszy podolog wyleczył mnie w kilka zabiegów:)

  • (2)

   Zależy jeszcze co je i czy są to produkty, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze zapobiegające nadciśnieniu. Także od tego jak bardzo stresujące ma życie

  • (363)

   BARDZO CHETNIE POMOGE CI W TYM ... JESLI BEDZIESZ CHCIAŁA ZECHCE CI POMUC... A CO BYS CHCIAŁA DZIEWCZYNKE CZY CHŁOPCA... BO JESLI DZIEWCZYNKE TO MUSI SIE ODBYC STOSUNEK PRZED OBULACIĄ, A JESLI CHOPCA TO W TEN SAM DZIEN CO JEST OBULACIA ... TO MÓJ...

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....