Na czym polega laparoskopia?

  Choć na dźwięk tej nazwy kobiety dopada lęk – w końcu laparoskopia to prawie operacja chirurgiczna – jej znaczenie jest nieocenione w diagnostyce wielu schorzeń, głównie ginekologicznych. Kiedy badanie laparoskopem jest konieczne, jak przebiega i jaka jest jego użyteczność?

  Wskazania

  Celem badania, polegającego na wprowadzeniu do otworu brzucha specjalnego przyrządu, jest obserwacja narządów wewnętrznych, przede wszystkim wątroby i pęcherzyka żółciowego i ewentualna interwencja chirurgiczna. Ponieważ coraz doskonalej działają ultrasonografy i tomografy komputerowe, laparoskopia, po której mogą wystąpić powikłania, jest w chirurgii ogólnej coraz rzadziej używana. Dużo większą rolę ogrywa w ginekologii. Dlatego laparoskopii poddawane są kobiety, u których podejrzewa się mięśniaki macicy, guzki, torbiele w jajnikach oraz endometriozę. Przede wszystkim zaś badanie jest jednym z kluczowych etapów leczenia niepłodności. W sytuacji, gdy rozpoznana zostanie nieprawidłowość w budowie lub funkcjonowaniu narządu (np. niedrożność jajowodów) lekarz od razu interweniuje.

  Przed badaniem

  Badanie poprzedzone jest serią podstawowych badań, m.in. badania krwi. Sama laparoskopia przeprowadzane jest po uzupełnieniu płynów krwiozastępczych i w znieczuleniu ogólnym.

  Przebieg badania

  Najpierw skóra pacjentki jest dezynfekowana, a miejsce, przez które wprowadzony zostanie przyrząd obłożone chustami. Po przekłuciu powłoki brzusznej w okolicy pępka, do wnętrza wprowadzany jest gaz (dwutlenek węgla), który oddziela narządy przylegające do siebie i ułatwia obserwację. Następnie wprowadzany jest laparoskop. Po wziernikowaniu zamyka się klamerkami otwór w powłokach. Po badaniu pacjentka przebywa w szpitalu jeszcze dobę, aby zapobiec ewentualnym komplikacjom, wynikających ze znieczulenia.

  Możliwe powikłania

  Choć powikłania występują rzadko, zdarza się, że pacjentkom dokucza pozostawiony w brzuchu gaz. Zdarzają się również krwawienia, załamania krążenia oraz urazy jelit lub pęcherzyka żółciowego.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Na pewno słyszałaś o tym, że wysiłek fizyczny pozwala zwalczyć niepokój i depresję. Jednak zdarzają się dni, gdy nawet ulubiony zestaw ćwiczeń nie jest w stanie poprawić naszego nastroju i złagodzi...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Według psychologii mężczyźni zakochują się znacznie szybciej od kobiet. O...

  Ostatnie komentarze

  • (4)

   No poprostu zgadzam sie w stu procentach. ;-)

  • (1)

   Nie wszystkim pomaga porządek. Niektórzy najlepiej funkcjonują w chaosie :-)

  • (4)

   Piłam kiedyś herbatki ziołowe, ale właśnie niestety tylko mnie przeczyszczały i nigdy nie wiedziałam kiedy nadejdzie "ta chwila". Obecnie jestem karmiącą mamą i też nie bardzo wiem czego mogę, a czego nie powinnam używać, może te czopki będą...

  • (3)

   Najpierw warto by sprawdzić, czy nie mamy alergii albo nietolerancji pokarmowej. Ja taki test zrobiłam kilka tygodni temu. Okazało się, że pomimo ogromnej chęci przeprowadzenia takiej diety, nie mogę tego zrobić... Mój organizm niezbyt dobrze trawi...

  • (2)

   RUCH TO ZDROWIE :-)