Które wino jest najzdrowsze?

  Po długim, męczącym dniu lampka wina do kolacji często jest dokładnie tym, czego potrzebujemy, aby się zrelaksować. Według wielu badań wpływa ono korzystnie na nasze zdrowie. Generalnie, picie alkoholu posiada wiele zalet – zmniejsza ryzyko chorób serca, zawału, cukrzycy oraz powstania kamieni żółciowych. Jednak należy pamiętać, że podobnych korzyści doświadczą jedynie osoby spożywające umiarkowane ilości trunków, co dla kobiet oznacza jedną lampkę dziennie. Gdy napojów wysokoprocentowych nadużywamy, stan naszego zdrowa może ulec pogorszeniu, prowadząc nawet do zwiększenia ryzyka raka piersi. Jak w przypadku każdego z alkoholi, picie wina niesie zarówno korzyści, jak i zagrożenia. Sprawdź, który jego rodzaj – wino czerwone, białe czy musujące – okaże się dla ciebie najlepszy.

  Zalety picia wina

  Szczególnie popularnym i cenionym przez nas rodzajem alkoholu jest wino czerwone. Większość z nas doskonale wie, że spośród wszystkich rodzajów win to właśnie ono zawiera najwięcej antyoksydantów odpowiedzialnych za zmniejszenie poziomu cholesterolu LDL i zapobieganie zniszczeniom naczyń krwionośnych. Okazuje się więc, że znajdujące się w trunku związki, takie jak flawonoidy czy resweratrol, uchronią serce człowieka przed wieloma chorobami. Co więcej, picie wina – w szczególności białego – przynosi wiele korzyści płucom. Substancje w nim zawarte wpływają na zdrowie tkanek budujących narząd.

  Tymczasem wina musujące, które często produkowane są z czerwonych i białych winogron, posiadają właściwości podobne do win czerwonych. Eksperci stwierdzili, że zawierają one niemalże tyle samo przeciwutleniaczy, co filiżanka gorącej czekolady. Są też idealnym trunkiem dla osób pragnących zrzucić kilka dodatkowych kilogramów, gdyż są mniej kaloryczne niż wina czerwone i białe – podczas gdy lampka wina musującego zawiera ok. 80 kcal, pozostałe jego rodzaje dostarczają ok. 120 kcal.

  Wady picia wina

  Ze względu na swoją kaloryczność, nawet jedna lampka wina czerwonego lub białego dziennie może spowodować wzrost wagi. Dlatego trunek nie powinien być spożywany przez osoby pragnące obniżyć swój wskaźnik BMI. Poza tym większość badań, które wskazują na korzystny wpływ wina czerwonego na nasze serce, przeprowadzono na zwierzętach. Niestety, aby uzyskać tak spektakularne efekty, człowiek musiałby wypić dużo więcej niż jedną lampkę trunku dziennie. W konsekwencji, zagrożenia niesione przez alkohol przewyższyłyby związane z nim zalety.

  Należy także pamiętać, że białe wina należą do trunków najbardziej kwaśnych, co oznacza, że są one niekorzystne dla naszych zębów. W porównaniu z winem czerwonym, zawierają również dużo mniej antyoksydantów, a więc w mniejszym stopniu chronią nas przed nowotworami i chorobami serca, podczas gdy są równie kaloryczne. Z kolei wino musujące u wielu osób może powodować migreny. Jak więc widać, żaden rodzaj wina nie jest całkowicie bezpieczny dla organizmu człowieka. Dlatego, spożywając alkohol w celu ochrony przed chorobami, pamiętajmy o umiarze. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Jak wino to tylko czerwone!!! najlepsze na romantyczną kolację...uwielbiam wytrawne i półwytrawne i nie obchodzi mnie że kaloryczne! :]

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Na rowerze jeździ aż 70% Polaków – wskazuje badanie CBOS z 2012 roku. I bardzo dobrze, bo ta popularna forma aktywności poprawia samopoczucie oraz pracę serca, dodaje energii i siły, a także...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...

  Ostatnie komentarze