Które wino jest najzdrowsze?

  Po długim, męczącym dniu lampka wina do kolacji często jest dokładnie tym, czego potrzebujemy, aby się zrelaksować. Według wielu badań wpływa ono korzystnie na nasze zdrowie. Generalnie, picie alkoholu posiada wiele zalet – zmniejsza ryzyko chorób serca, zawału, cukrzycy oraz powstania kamieni żółciowych. Jednak należy pamiętać, że podobnych korzyści doświadczą jedynie osoby spożywające umiarkowane ilości trunków, co dla kobiet oznacza jedną lampkę dziennie. Gdy napojów wysokoprocentowych nadużywamy, stan naszego zdrowa może ulec pogorszeniu, prowadząc nawet do zwiększenia ryzyka raka piersi. Jak w przypadku każdego z alkoholi, picie wina niesie zarówno korzyści, jak i zagrożenia. Sprawdź, który jego rodzaj – wino czerwone, białe czy musujące – okaże się dla ciebie najlepszy.

  Zalety picia wina

  Szczególnie popularnym i cenionym przez nas rodzajem alkoholu jest wino czerwone. Większość z nas doskonale wie, że spośród wszystkich rodzajów win to właśnie ono zawiera najwięcej antyoksydantów odpowiedzialnych za zmniejszenie poziomu cholesterolu LDL i zapobieganie zniszczeniom naczyń krwionośnych. Okazuje się więc, że znajdujące się w trunku związki, takie jak flawonoidy czy resweratrol, uchronią serce człowieka przed wieloma chorobami. Co więcej, picie wina – w szczególności białego – przynosi wiele korzyści płucom. Substancje w nim zawarte wpływają na zdrowie tkanek budujących narząd.

  Tymczasem wina musujące, które często produkowane są z czerwonych i białych winogron, posiadają właściwości podobne do win czerwonych. Eksperci stwierdzili, że zawierają one niemalże tyle samo przeciwutleniaczy, co filiżanka gorącej czekolady. Są też idealnym trunkiem dla osób pragnących zrzucić kilka dodatkowych kilogramów, gdyż są mniej kaloryczne niż wina czerwone i białe – podczas gdy lampka wina musującego zawiera ok. 80 kcal, pozostałe jego rodzaje dostarczają ok. 120 kcal.

  Wady picia wina

  Ze względu na swoją kaloryczność, nawet jedna lampka wina czerwonego lub białego dziennie może spowodować wzrost wagi. Dlatego trunek nie powinien być spożywany przez osoby pragnące obniżyć swój wskaźnik BMI. Poza tym większość badań, które wskazują na korzystny wpływ wina czerwonego na nasze serce, przeprowadzono na zwierzętach. Niestety, aby uzyskać tak spektakularne efekty, człowiek musiałby wypić dużo więcej niż jedną lampkę trunku dziennie. W konsekwencji, zagrożenia niesione przez alkohol przewyższyłyby związane z nim zalety.

  Należy także pamiętać, że białe wina należą do trunków najbardziej kwaśnych, co oznacza, że są one niekorzystne dla naszych zębów. W porównaniu z winem czerwonym, zawierają również dużo mniej antyoksydantów, a więc w mniejszym stopniu chronią nas przed nowotworami i chorobami serca, podczas gdy są równie kaloryczne. Z kolei wino musujące u wielu osób może powodować migreny. Jak więc widać, żaden rodzaj wina nie jest całkowicie bezpieczny dla organizmu człowieka. Dlatego, spożywając alkohol w celu ochrony przed chorobami, pamiętajmy o umiarze. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Jak wino to tylko czerwone!!! najlepsze na romantyczną kolację...uwielbiam wytrawne i półwytrawne i nie obchodzi mnie że kaloryczne! :]

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Dzięki odpowiednim ćwiczeniom twoje pośladki delikatnie się uniosą i staną się jędrne. W ten sposób bez skrępowania zaprezentujesz się w legginsach czy rurkach, a do tego staniesz się silniejszą,...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sposobów na utratę wagi...

  Ostatnie komentarze

  • (3)

   Najpierw warto by sprawdzić, czy nie mamy alergii albo nietolerancji pokarmowej. Ja taki test zrobiłam kilka tygodni temu. Okazało się, że pomimo ogromnej chęci przeprowadzenia takiej diety, nie mogę tego zrobić... Mój organizm niezbyt dobrze trawi...

  • (3)

   zgadzam sie że środki przeczyszczające nie są najlepsze. lepiej sięgnąć po coś delikatniejszego a dobrego. Kiedy byłam w ciąży stosowałam specjalne, delikatne czopki dla kobiet w ciąży. sporadycznie stosowałam je również po porodzie. Teraz zabieram...

  • (2)

   RUCH TO ZDROWIE :-)

  • (83)

   o tak tak 2-3 dni po porodzie! Ja miesiac wracalam do siebie. Usiasc nawet nie moglam. Dzieki temu ze nie mialam cc i mojej wadzie wzrokowej prawie nie widze. Tak dziala polski szpital!

  • (1)

   no jeśli to jest dieta lekkostrawna to gratuluję... a od kiedy to gluten zawarty w zbożach jest lekkostrawny????
   To właśnie przez te zboża wszyscy prędzej czy póxniej chorują!