Krwawienie z odstawienia

  Kobieta stosująca doustną antykoncepcję hormonalną może zauważyć występowanie krwawienia z odstawienia. W zależności od rodzaju przyjmowania tabletek krwawienie może wystąpić w różnym czasie. Ważne jest zatem dokładne obserwowanie tego zjawiska, gdyż przyjmuje ono różną formę u kobiet.

  Znaczenie krwawienia z odstawienia

  Tabletki hormonalne to jedne z wysoko zabezpieczających środków antykoncepcyjnych, których zażywanie wymaga od kobiety systematyczności. Najczęściej przy stosowaniu tabletek jednofazowych konieczne jest uwzględnienie przerwy w przyjmowaniu na 7 dni. W zależności od rodzaju tabletek przerwy występują co każde 21-63 dni przyjmowania konkretnej tabletki. Krwawienie z odstawienia nie jest typowym okresem, lecz reakcją organizmu na niedostarczanie mu hormonów blokujących zapłodnienie. Dlatego też dobrze, kiedy krwawienie to się pojawia, bo dzięki temu organizm kobiety otrzymuje mniejszą dawkę hormonów przez całe lata przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Jednakże, dzisiejszy rynek farmaceutyczny produkuje coraz to nowsze, z mniejszą ilością hormonów tabletki, które kobieta może spokojnie zażywać przez wiele lat i odstawić je w momencie planowanej ciąży.

  Rodzaje krwawienia z odstawienia

  Kobiety systematycznie przyjmujące tabletki antykoncepcyjne przez długi czas mogły zaobserwować u siebie różne rodzaje i nasilenie pojawiającego się krwawienia z odstawienia. Kobiety dopiero rozpoczynające ten rodzaj antykoncepcji powinny uzbroić się w cierpliwość, bo organizm dopiero przyzwyczaja się do ingerencji hormonalnej. Jednakże zarówno w jednym, jak i drugim przypadku ważne jest obserwowanie reakcji swojego organizmu. Zasadniczo do pojawienia się pierwszych objawów krwawienia z odstawienia należy odczekać dzień lub dwa dni przerwy w przyjmowaniu. Jest to zjawisko jak najbardziej naturalne i nierzadko przyjmuje postać jedynie skąpego, delikatnego plamienia, brązowych upławów. Ten niski poziom krwawienia nie wymaga stosowania preparatów silnie wchłaniających, tj. podpaski, tampony. Często w pierwszych krwawieniach wystarczy używać wkładek higienicznych. Z biegiem miesięcy przyjmowania pigułek stabilizują się reakcje organizmu, także w postaci krwawienia. Zazwyczaj następuje ono w określonym już czasie, ze znaną już siłą i natężeniem. Taka forma krwawienia bywa mniej uciążliwa i praktycznie bezbolesna dla kobiet.

  Regulowanie krwawienia tabletkami

  Doustna hormonalna antykoncepcja ma dużą rzeszę zwolenniczek. Nierzadko kobiety decydują się na ich stosowanie z różnych powodów. Oprócz głównego, jakim jest zabezpieczenie przed nieplanowaną ciążą, pigułki pozwalają kobiecie polepszyć stan skóry, ochronić je przed występowaniem anemii spowodowanej zbyt obfitymi miesiączkami i co dla wielu kobiet ważne, przed silnymi bólami, jakie występują przy miesiączce. Istnieje również dodatkowe zastosowanie tabletek – możliwość skontrolowania występowania krwawienia. Dzieje się tak najczęściej, gdy w długo planowanym urlopie ma pojawić się krwawienie. Wówczas odpowiedni sposób sięgania po tabletki pozwala wydłużyć czas pojawienia się krwawienia z odstawienia lub całkowicie wpłynąć na jego niewystąpienie w wybranym przez siebie czasie. Warto jednak takie sytuacje wykonywać jednorazowo. Przy dłuższej potrzebie należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczuć zwłaszcza wtedy, gdy próbujesz zrzucić zbędne kilogramy i ci się nie udaje. Metabolizm określa zużycie energii potrzebnej...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Obejrzyj materiał wideo
  Coraz częściej joga wita nas w klubach fitness czy szkołach tańca, jako...

  Ostatnie komentarze

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....

  • (2)

   Dziękuję za ten artykuł. Tyłozgięcie macicy miała moja babcia, mają moja mama i siostra. Najwyraźniej taka nasza uroda. Z problemem bólu w dole pleców i podczas stosunku to wszystko prawda, tak jest i u mnie. Niestety dowiedziałam się o tym w momencie...

  • (1)

   systematyczność, jakaś miękka szczoteczka. I tak w zasadzie można utrzymać zęby w pełnym zdrowiu. Żadne cudowne techniki nie są tutaj potrzebne. Po prostu musicie je systematycznie szczotkować.

  • (4)

   No poprostu zgadzam sie w stu procentach. ;-)