Krwawienie z nosa

  Częste krwawienia z nosa są sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Pękające naczynka mogą być skutkiem poważnej choroby. Sprawdź, z jakich powodów mogą występować powtarzające się krwotoki z nosa?

  Krwawienie z nosa: przyczyny

  Do bardziej banalnych przyczyn krwawień (których absolutnie nie wolno lekceważyć!) należy nadmiernie przesuszona śluzówka nosa. Może to nastąpić w wyniku długiego przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych lub zbyt intensywnego czyszczenia nosa. Mocne wydmuchiwanie zalegającej w nosie wydzieliny, również może spowodować pęknięcie naczynka i wyciek krwi. Praca z chemikaliami i intensywnymi zapachami (np. w perfumerii) to kolejna zmora delikatnego nosa. Niekiedy, dolegliwości wywołują leki, które rozrzedzają krew (np. te zawierające kwas acetylosalicylowy). Niestety, istnieją również poważniejsze przyczyny. 

  Krwawienia z nosa występują przy nadciśnieniu tętniczym. Gdy ciśnienie znacznie podskoczy, naczynka pękają i dochodzi do krwotoku z nosa. Krew w nosie pojawia się również przy zmianach zapalnych błony śluzowej, przewlekłym nieżycie górnych dróg oddechowych, alergii, anemii czy zaburzonej krzepliwości krwi. Przyczyn płynięcia krwi z nosa można doszukiwać się w chorobach wątroby.

  Krwawienie z nosa: pierwsza pomoc

  Należy pochylić się tak, aby krew mogła swobodnie spływać. Jeśli krwawienie jest silne podstaw miseczkę i zimnym okładem przytrzymuj grzbiet nosa. Zimny okład połóż również na kark. Do dziurek możesz włożyć skręcone w rurki chusteczki higieniczne, które będą tamować krwawienie. Jeśli po kilku minutach krwawienie nie ustanie, wezwij pogotowie.

  Leczenie powtarzających się krwawień polega na ustaleniu przyczyny ich występowania. Bez tego ani rusz. Dlatego udaj się do swojego lekarza, aby ustalić albo wykluczyć podłoże chorobowe.

  Leczenie może polegać na obniżeniu ciśnienia krwi, odstawieniu niektórych leków, nawilżeniu śluzówki czy poprawie warunków pracy na bardziej korzystne dla zdrowia nosa. Wyleczenie infekcji dróg oddechowych, alergii, anemii również może przynieść zamierzone rezultaty. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczuć zwłaszcza wtedy, gdy próbujesz zrzucić zbędne kilogramy i ci się nie udaje. Metabolizm określa zużycie energii potrzebnej...

  Najczęściej czytane

  Korzonki, czyli ostry zespół korzeniowy, to bardzo częsta dolegliwość,...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Endometrioza to typowo kobieca choroba. Typowo nie tylko dlatego, że...
  Spożywaj warzywa i owoce zawierające beta-karoten
    Depresji nie da się wyleczyć z dnia na dzień. Potrzebna jest...
  Zaledwie wczoraj zrobiłaś zakupy a już dziś wędlina nie nadaje się do spoż...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Zbliża się wesele kuzynki, a ty nie mieścisz się w swoją najładniejszą...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Marchewka to cenne źródło witaminy A, której dobroczynne działanie doceni...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moim zdaniem nie ma sensu męczyć się z domowymi sposobami... Ja próbowałam walczyć z moją grzybicą dwa miesiące, aż w końcu zdecydowałam się pójść do poradni chorob stopy i tamtejszy podolog wyleczył mnie w kilka zabiegów:)

  • (2)

   Zależy jeszcze co je i czy są to produkty, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze zapobiegające nadciśnieniu. Także od tego jak bardzo stresujące ma życie

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....

  • (2)

   Dziękuję za ten artykuł. Tyłozgięcie macicy miała moja babcia, mają moja mama i siostra. Najwyraźniej taka nasza uroda. Z problemem bólu w dole pleców i podczas stosunku to wszystko prawda, tak jest i u mnie. Niestety dowiedziałam się o tym w momencie...