Krwawienie z nosa

  Częste krwawienia z nosa są sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Pękające naczynka mogą być skutkiem poważnej choroby. Sprawdź, z jakich powodów mogą występować powtarzające się krwotoki z nosa?

  Krwawienie z nosa: przyczyny

  Do bardziej banalnych przyczyn krwawień (których absolutnie nie wolno lekceważyć!) należy nadmiernie przesuszona śluzówka nosa. Może to nastąpić w wyniku długiego przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych lub zbyt intensywnego czyszczenia nosa. Mocne wydmuchiwanie zalegającej w nosie wydzieliny, również może spowodować pęknięcie naczynka i wyciek krwi. Praca z chemikaliami i intensywnymi zapachami (np. w perfumerii) to kolejna zmora delikatnego nosa. Niekiedy, dolegliwości wywołują leki, które rozrzedzają krew (np. te zawierające kwas acetylosalicylowy). Niestety, istnieją również poważniejsze przyczyny. 

  Krwawienia z nosa występują przy nadciśnieniu tętniczym. Gdy ciśnienie znacznie podskoczy, naczynka pękają i dochodzi do krwotoku z nosa. Krew w nosie pojawia się również przy zmianach zapalnych błony śluzowej, przewlekłym nieżycie górnych dróg oddechowych, alergii, anemii czy zaburzonej krzepliwości krwi. Przyczyn płynięcia krwi z nosa można doszukiwać się w chorobach wątroby.

  Krwawienie z nosa: pierwsza pomoc

  Należy pochylić się tak, aby krew mogła swobodnie spływać. Jeśli krwawienie jest silne podstaw miseczkę i zimnym okładem przytrzymuj grzbiet nosa. Zimny okład połóż również na kark. Do dziurek możesz włożyć skręcone w rurki chusteczki higieniczne, które będą tamować krwawienie. Jeśli po kilku minutach krwawienie nie ustanie, wezwij pogotowie.

  Leczenie powtarzających się krwawień polega na ustaleniu przyczyny ich występowania. Bez tego ani rusz. Dlatego udaj się do swojego lekarza, aby ustalić albo wykluczyć podłoże chorobowe.

  Leczenie może polegać na obniżeniu ciśnienia krwi, odstawieniu niektórych leków, nawilżeniu śluzówki czy poprawie warunków pracy na bardziej korzystne dla zdrowia nosa. Wyleczenie infekcji dróg oddechowych, alergii, anemii również może przynieść zamierzone rezultaty. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Dzięki odpowiednim ćwiczeniom twoje pośladki delikatnie się uniosą i staną się jędrne. W ten sposób bez skrępowania zaprezentujesz się w legginsach czy rurkach, a do tego staniesz się silniejszą,...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sposobów na utratę wagi...

  Ostatnie komentarze

  • (3)

   Najpierw warto by sprawdzić, czy nie mamy alergii albo nietolerancji pokarmowej. Ja taki test zrobiłam kilka tygodni temu. Okazało się, że pomimo ogromnej chęci przeprowadzenia takiej diety, nie mogę tego zrobić... Mój organizm niezbyt dobrze trawi...

  • (2)

   RUCH TO ZDROWIE :-)

  • (83)

   o tak tak 2-3 dni po porodzie! Ja miesiac wracalam do siebie. Usiasc nawet nie moglam. Dzieki temu ze nie mialam cc i mojej wadzie wzrokowej prawie nie widze. Tak dziala polski szpital!

  • (1)

   no jeśli to jest dieta lekkostrawna to gratuluję... a od kiedy to gluten zawarty w zbożach jest lekkostrawny????
   To właśnie przez te zboża wszyscy prędzej czy póxniej chorują!

  • (361)

   Witam mam 37 lat mam dwóch pieknych synów jesli potrzebujesz nasienia to chętnie użyczę swojego ale bez zadnych zobowiązań