Kaszak

  Jeśli pod skórą wyczujesz guzek, który możesz przesuwać względem podłoża, możliwe że to kaszak. Łatwo pomylić go z tłuszczakiem i włókniakiem. Dlatego sprawdź, czym charakteryzuje się ta cysta naskórkowa i jak sobie z nią poradzić. Choć nie wpływa zbytnio na estetykę twarzy, gdy wda się zakażenie, może stać się poważnym problemem. Nie dopuść do tego i rozpocznij leczenie już dziś.

  Jak wygląda kaszak?

  Kaszaki najczęściej pojawiają się na skórze głowy, tułowia oraz w okolicach krocza. To cielisty guzek o żółtawym zabarwieniu, mający od kilku do kilkunastu centymetrów. Nie jest przytwierdzony do podłoża, dlatego daje się przesuwać. Ma gładką powierzchnię, a wewnątrz raczej twardą konsystencję, choć nie jest to regułą. Wypełniają go masy rogowe i łojowe oraz fragmenty mieszków włosowych. Powstaje na skutek zaczopowania przewodu mieszka włosowego, dlatego na jego powierzchni można dostrzec ciemny punkt wskazujący na miejsce zatkania.

  Oprócz opisanego powyżej kaszaka, wyróżnia się jeszcze tzw. prosaki. Są to drobne powierzchniowe torbiele naskórkowe. Przypominają małe, białe krostki, które pojawiają się przede wszystkim w okolicach oczu, na policzkach i nosie. Grudki mają średnicę 1-2mm. Są charakterystyczne dla okresu noworodkowego i zwykle samoistnie znikają w ciągu 2-4 tygodni, ale mogą pojawić się praktycznie w każdym wieku. 

  Leczenie kaszaków

  Ze względu na to, że kaszaki mogą ulec zakażeniu bakteryjnemu i spowodować zapalenie okolicznych tkanek, nie wolno tych zmian lekceważyć. Po zauważeniu guzka należy udać się do dermatologa lub chirurga. Leczenie polega na wycięciu całej torebki kaszaka. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 30 minut. Lekarz musi dokładnie oczyścić zakażone miejsce, aby nie doszło do nawrotu.

  Kaszaków w żadnym wypadku nie należy wyciskać ani zdrapywać, gdyż może to doprowadzić do zakażenia i powstania blizny. Choć zdarza się, że torbiel kaszaka mocno napiera na naskórek i doprowadza do jego pęknięcia. Wypływająca, żółta maź cuchnie i ciągnie się. Należy ją wówczas delikatnie wydusić, a miejsce po kaszaku dokładnie odkazić. Dobrze by było, gdyby obejrzał je dermatolog.

  Nie pozwól, aby kaszak rozrósł się do kilku centymetrów. W takich przypadkach po zabiegu może pozostać widoczna blizna.

  Jeśli chcesz samodzielnie zabrać się za leczenie kaszaków lub zapobiec ich powstawaniu, stosuj kompresy ze skrzypu. Ten babciny sposób na kaszaki może okazać się skuteczny w walce z prosakami, ale niestety nie pomoże na cysty w zaawansowanym stadium. Jak przygotować kompres? Jeśli masz w domu suszony skrzyp to wspaniale, jeśli nie – bez problemu nabędziesz go w sklepach zielarskich i w aptekach. Czubatą łyżkę suszonego ziela należy wsypać do rondelka i zalać szklanką zimnej wody. Zioła należy gotować przez 3 minuty od momentu wrzenia. Gdy mikstura przestygnie, namocz w niej gazę lub płatek kosmetyczny i przyłóż do miejsca z kaszakiem. Przymocuj kompres do skóry za pomocą plastra lub bandaża, gdyż okład powinien zostać na twarzy przez około godzinę. Skrzyp zawiera kwas krzemowy, który reguluje pracę gruczołów łojowych oraz zapobiega powstawaniu zastojów masy łojowej. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Na pewno słyszałaś o tym, że wysiłek fizyczny pozwala zwalczyć niepokój i depresję. Jednak zdarzają się dni, gdy nawet ulubiony zestaw ćwiczeń nie jest w stanie poprawić naszego nastroju i złagodzi...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Według psychologii mężczyźni zakochują się znacznie szybciej od kobiet. O...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   systematyczność, jakaś miękka szczoteczka. I tak w zasadzie można utrzymać zęby w pełnym zdrowiu. Żadne cudowne techniki nie są tutaj potrzebne. Po prostu musicie je systematycznie szczotkować.

  • (362)

   witam panie.Jako dawcaspermy@gazeta.pl mogę pomóc bezinteresownie ale bez zobowiazan.

  • (4)

   No poprostu zgadzam sie w stu procentach. ;-)

  • (1)

   Nie wszystkim pomaga porządek. Niektórzy najlepiej funkcjonują w chaosie :-)

  • (4)

   Piłam kiedyś herbatki ziołowe, ale właśnie niestety tylko mnie przeczyszczały i nigdy nie wiedziałam kiedy nadejdzie "ta chwila". Obecnie jestem karmiącą mamą i też nie bardzo wiem czego mogę, a czego nie powinnam używać, może te czopki będą...