Kac moralny

  Wszyscy, którzy przesadzili kiedyś z alkoholem wiedzą doskonale, czym jest syndrom dnia poprzedniego. Boląca głowa, zaniki pamięci, nieprzyjemny smak w ustach, ubrania śmierdzące papierosami (na szczęście obecnie to rzadkość), ogólna dezorientacja i ból wszystkich mięśni jak po przebyciu maratonu. Tak, to jest kac. Dodatkowo towarzyszą mu przeważnie perturbacje żołądkowe i oddawanie całej zawartości żołądka do ubikacji. Mimo wszystko, powyższe dolegliwości są niczym w porównaniu z kacem moralnym. Po chwilowym zaniku pamięci wracają wspomnienia z dnia poprzedniego lub też donosi nam o nich życzliwa koleżanka. A wtedy jedyne, na co mamy ochotę, to zamknąć się na wieczność w domu i nikogo nie oglądać.

  Co to jest kac moralny?

  Według definicji kac to nieprzyjemne samopoczucie występujące jakiś czas po wypiciu alkoholu. W upojenie alkoholowe wprowadza nas etanol, składnik napojów alkoholowych. Picie alkoholu wywołuje zmiany w metabolizmie organizmu, co prowadzi do odwodnienia organizmu i bólów głowy. Z powodu odwodnienia gardło i usta są nieprzyjemnie wysuszone. Ból głowy jest wynikiem pęknięcia naczynek krwionośnych w mózgu. Zdrowy sen wcale nie przynosi odpoczynku itd. O biologicznym aspekcie kaca można pisać długo i bez końca. Wypływa stąd wniosek, że mieszanie alkoholi lub po prostu nadużywanie alkoholu ma nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne.

  Czy istnieje coś gorszego od zwykłego kaca? Kac moralny. O kacu moralnym można mówić wówczas, gdy dana osoba pod wpływem jakichś czynników (nie tylko pod wpływem alkoholu) zrobi rzecz, która kłóci się z jej moralnością i kodeksem wartości, a następnie odczuwa z tego powodu silne wyrzuty sumienia.

  O kaca moralnego najłatwiej po imprezie mocno zakrapianej alkoholem, podczas której nie ma się hamulców. Pół biedy, gdy obok nas jest osoba, która nad nami czuwa (przyjaciółka, chłopak) i w odpowiedniej chwili wyrwie nam kolejny kieliszek z ręki, wsadzi do taksówki i zaprowadzi grzecznie do łóżka. Inaczej jest, gdy przestajemy się kontrolować. Alkohol krążący w naszych żyłach dodaje nam odwagi i energii, ale niestety zaciemnia przytomność umysłu. Rano budzimy się w innym mieszkaniu niż powinniśmy i, co gorsza, przy innym mężczyźnie.

  Oczywiście, jest to duże uproszczenie. Kaca moralnego można mieć po różnych sytuacjach. Niezależnie od tego, czy jest to przygodny seks, striptiz przed kolegami z pracy, pocałunek z żonatym kolegą, wymiotowanie w taksówce, „moralniak” jest nieprzyjemnym uczuciem. Jego nasilenie zależy od odporności psychicznej osoby zainteresowanej.

  Jak uniknąć kaca moralnego?

  Niewiele można zrobić, gdy jest już po fakcie. Żeby uniknąć kaca moralnego, należy kontrolować się. Oczywiście, łatwo jest o tym pisać. Niekiedy wystarczy mały bodziec, żeby zrobić coś, co pociągnie za sobą mnóstwo konsekwencji. Co nas popycha do ryzykowania? Chęć odegrania się na chłopaku, duży popęd seksualny, uczucie samotności, spontaniczna zabawa, alkohol.

  Kac moralny utrzymuje się bardzo długo. Niektórzy potrzebują kilku miesięcy, a nawet lat, by móc ponownie spojrzeć w oczy osobie, którą się nieumyślnie skrzywdziło. Trudne do zniesienia są wspomnienia. Jaka jest na to rada? Czasu cofnąć nie można, jednak rozpamiętywanie tego zdarzenia niczego nie przyniesie. Należy więc po prostu zdystansować się, zapomnieć i obiecać sobie poprawę. Z czasem wspomnienie przygaśnie.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  ostatnio byłam na spotlkaniu integracyjnym z pracy. Dla mnie impreza skońćzyła się około 24, wstyd mi do tej pory, gdy przypomnę sobie o tym, co tam wyrabiałam....

  ja się schlałam na przyjęciu w rodzinie męża, to jest dopiero wstyd...

  jak się poczyta historie ludzi i to jak zachpwywali sie po alkoholu, to az odechciewa się pić :)

  może to nic w porównaniu do innych ale ja po imprezach zawsze mam kaca moralnego z powodu palenia. Normalnie nie pale, ale jak wypije troche za duzo, to nie moge sie powstrzymac....

  to nic w porównaniu z tym co mi się zdarzyło, swój pierwszy raz przeżyłam po pijaku ,z chłopakiem którego znałam 2 godziny, na dodatek nie pamiętam co wtedy czułam, nic a nic, później jeszcze przy nim wymiotowałam, a oprócz nas było tam 2 jego kolegów i moja siostra cioteczna...

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Z zazdrością spoglądasz na szczupłe ciała koleżanek z pracy lub uczelni? Zgrabna sylwetka nie musi pozostawać twoim marzeniem – dzięki kilku prostym radom może stać się rzeczywistością. Poznaj 8...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...

  Ostatnie komentarze