Jod w organizmie

  Choć pokłady jodu w organizmie są niewielkie, pełni on istotną rolę w jego funkcjonowaniu. Zlokalizowany jest przede wszystkim w tarczycy, aczkolwiek śladowe ilości jodu można odnaleźć także w kościach, we krwi czy w jajnikach u kobiet. Odpowiada za produkcję hormonów, które regulują procesy metaboliczne zachodzące w komórkach. Wpływa na spalanie cukrów, syntezę białek i tłuszczów. Ponadto kontroluje temperaturę ciała oraz pracę układu nerwowego i krwionośnego. Co nam grozi w przypadku niedoboru jodu i gdzie go znaleźć?

  Zapotrzebowanie na jod

  Norma dziennej dawki jodu dla organizmu dorosłego człowieka wynosi ok. 160 mikrogram. Zapotrzebowanie na jod jest większe u kobiet w ciąży (ok. 180 mikrogram) oraz w czasie laktacji (ok. 200 mikrogram).

  Niedobór jodu

  Jeśli odczuwasz zmęczenie, senność, przenika cię nagły chłód, masz przesuszoną skórę i śluzówki, tyjesz - możesz podejrzewać niedobór jodu. Dla potwierdzenia swoich przypuszczeń udaj się do endokrynologa. Być może cierpisz na niedoczynność tarczycy, której również towarzyszy niedobór jodu. Inne objawy świadczące o niedoborach to trudności z koncentracją, zapamiętywaniem, wypadanie włosów oraz łamliwość paznokci.

  Jod w pożywieniu

  Osoby mieszkające nad morzem mogą być spokojne o dzienną dawkę jodu, którą wdychają wraz z powietrzem. Mieszkańcy w głębi lądu, a zwłaszcza terenów południowej Polski, muszą dostarczać jod wraz z pożywieniem. Najwięcej zawiera go jodowana sól. Jednak spożywanie łyżeczki soli dziennie (która odpowiada 300 mikrogramom jodu) może spowodować więcej złego niż dobrego, gdyż zawiera sód, która podnosi ciśnienie krwi i może doprowadzić do rozwoju miażdżycy. Dlatego lepiej sięgać po inne produkty zawierające jod:

  • ryby,
  • owoce morza,
  • glony,
  • ser żółty,
  • nabiał,
  • jajka,
  • woda mineralna.

  Komponując dietę, staraj się nie łączyć produktów zawierających jod z: soją, gorczycą, brukselką, kapustą czy rzepą, gdyż utrudniają wchłanianie tego pierwiastka. Do przyjemniejszych źródeł jodu można zaliczyć seans w grocie solnej.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Dzięki odpowiednim ćwiczeniom twoje pośladki delikatnie się uniosą i staną się jędrne. W ten sposób bez skrępowania zaprezentujesz się w legginsach czy rurkach, a do tego staniesz się silniejszą,...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sposobów na utratę wagi...

  Ostatnie komentarze

  • (3)

   Najpierw warto by sprawdzić, czy nie mamy alergii albo nietolerancji pokarmowej. Ja taki test zrobiłam kilka tygodni temu. Okazało się, że pomimo ogromnej chęci przeprowadzenia takiej diety, nie mogę tego zrobić... Mój organizm niezbyt dobrze trawi...

  • (2)

   RUCH TO ZDROWIE :-)

  • (83)

   o tak tak 2-3 dni po porodzie! Ja miesiac wracalam do siebie. Usiasc nawet nie moglam. Dzieki temu ze nie mialam cc i mojej wadzie wzrokowej prawie nie widze. Tak dziala polski szpital!

  • (1)

   no jeśli to jest dieta lekkostrawna to gratuluję... a od kiedy to gluten zawarty w zbożach jest lekkostrawny????
   To właśnie przez te zboża wszyscy prędzej czy póxniej chorują!

  • (361)

   Witam mam 37 lat mam dwóch pieknych synów jesli potrzebujesz nasienia to chętnie użyczę swojego ale bez zadnych zobowiązań