Jod w organizmie

  Choć pokłady jodu w organizmie są niewielkie, pełni on istotną rolę w jego funkcjonowaniu. Zlokalizowany jest przede wszystkim w tarczycy, aczkolwiek śladowe ilości jodu można odnaleźć także w kościach, we krwi czy w jajnikach u kobiet. Odpowiada za produkcję hormonów, które regulują procesy metaboliczne zachodzące w komórkach. Wpływa na spalanie cukrów, syntezę białek i tłuszczów. Ponadto kontroluje temperaturę ciała oraz pracę układu nerwowego i krwionośnego. Co nam grozi w przypadku niedoboru jodu i gdzie go znaleźć?

  Zapotrzebowanie na jod

  Norma dziennej dawki jodu dla organizmu dorosłego człowieka wynosi ok. 160 mikrogram. Zapotrzebowanie na jod jest większe u kobiet w ciąży (ok. 180 mikrogram) oraz w czasie laktacji (ok. 200 mikrogram).

  Niedobór jodu

  Jeśli odczuwasz zmęczenie, senność, przenika cię nagły chłód, masz przesuszoną skórę i śluzówki, tyjesz - możesz podejrzewać niedobór jodu. Dla potwierdzenia swoich przypuszczeń udaj się do endokrynologa. Być może cierpisz na niedoczynność tarczycy, której również towarzyszy niedobór jodu. Inne objawy świadczące o niedoborach to trudności z koncentracją, zapamiętywaniem, wypadanie włosów oraz łamliwość paznokci.

  Jod w pożywieniu

  Osoby mieszkające nad morzem mogą być spokojne o dzienną dawkę jodu, którą wdychają wraz z powietrzem. Mieszkańcy w głębi lądu, a zwłaszcza terenów południowej Polski, muszą dostarczać jod wraz z pożywieniem. Najwięcej zawiera go jodowana sól. Jednak spożywanie łyżeczki soli dziennie (która odpowiada 300 mikrogramom jodu) może spowodować więcej złego niż dobrego, gdyż zawiera sód, która podnosi ciśnienie krwi i może doprowadzić do rozwoju miażdżycy. Dlatego lepiej sięgać po inne produkty zawierające jod:

  • ryby,
  • owoce morza,
  • glony,
  • ser żółty,
  • nabiał,
  • jajka,
  • woda mineralna.

  Komponując dietę, staraj się nie łączyć produktów zawierających jod z: soją, gorczycą, brukselką, kapustą czy rzepą, gdyż utrudniają wchłanianie tego pierwiastka. Do przyjemniejszych źródeł jodu można zaliczyć seans w grocie solnej.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Za oknem wiosna w pełni, więc powoli zmieniamy garderobę na lżejszą i jaśniejszą. Pamiętaj jednak, że biel jest nie tylko modna, ale i zdrowa. Wielu dietetyków zaleca spożywanie kolorowych produktó...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...

  Ostatnie komentarze