Jod w organizmie

  Choć pokłady jodu w organizmie są niewielkie, pełni on istotną rolę w jego funkcjonowaniu. Zlokalizowany jest przede wszystkim w tarczycy, aczkolwiek śladowe ilości jodu można odnaleźć także w kościach, we krwi czy w jajnikach u kobiet. Odpowiada za produkcję hormonów, które regulują procesy metaboliczne zachodzące w komórkach. Wpływa na spalanie cukrów, syntezę białek i tłuszczów. Ponadto kontroluje temperaturę ciała oraz pracę układu nerwowego i krwionośnego. Co nam grozi w przypadku niedoboru jodu i gdzie go znaleźć?

  Zapotrzebowanie na jod

  Norma dziennej dawki jodu dla organizmu dorosłego człowieka wynosi ok. 160 mikrogram. Zapotrzebowanie na jod jest większe u kobiet w ciąży (ok. 180 mikrogram) oraz w czasie laktacji (ok. 200 mikrogram).

  Niedobór jodu

  Jeśli odczuwasz zmęczenie, senność, przenika cię nagły chłód, masz przesuszoną skórę i śluzówki, tyjesz - możesz podejrzewać niedobór jodu. Dla potwierdzenia swoich przypuszczeń udaj się do endokrynologa. Być może cierpisz na niedoczynność tarczycy, której również towarzyszy niedobór jodu. Inne objawy świadczące o niedoborach to trudności z koncentracją, zapamiętywaniem, wypadanie włosów oraz łamliwość paznokci.

  Jod w pożywieniu

  Osoby mieszkające nad morzem mogą być spokojne o dzienną dawkę jodu, którą wdychają wraz z powietrzem. Mieszkańcy w głębi lądu, a zwłaszcza terenów południowej Polski, muszą dostarczać jod wraz z pożywieniem. Najwięcej zawiera go jodowana sól. Jednak spożywanie łyżeczki soli dziennie (która odpowiada 300 mikrogramom jodu) może spowodować więcej złego niż dobrego, gdyż zawiera sód, która podnosi ciśnienie krwi i może doprowadzić do rozwoju miażdżycy. Dlatego lepiej sięgać po inne produkty zawierające jod:

  • ryby,
  • owoce morza,
  • glony,
  • ser żółty,
  • nabiał,
  • jajka,
  • woda mineralna.

  Komponując dietę, staraj się nie łączyć produktów zawierających jod z: soją, gorczycą, brukselką, kapustą czy rzepą, gdyż utrudniają wchłanianie tego pierwiastka. Do przyjemniejszych źródeł jodu można zaliczyć seans w grocie solnej.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczuć zwłaszcza wtedy, gdy próbujesz zrzucić zbędne kilogramy i ci się nie udaje. Metabolizm określa zużycie energii potrzebnej...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Obejrzyj materiał wideo
  Coraz częściej joga wita nas w klubach fitness czy szkołach tańca, jako...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moim zdaniem nie ma sensu męczyć się z domowymi sposobami... Ja próbowałam walczyć z moją grzybicą dwa miesiące, aż w końcu zdecydowałam się pójść do poradni chorob stopy i tamtejszy podolog wyleczył mnie w kilka zabiegów:)

  • (2)

   Zależy jeszcze co je i czy są to produkty, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze zapobiegające nadciśnieniu. Także od tego jak bardzo stresujące ma życie

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....

  • (2)

   Dziękuję za ten artykuł. Tyłozgięcie macicy miała moja babcia, mają moja mama i siostra. Najwyraźniej taka nasza uroda. Z problemem bólu w dole pleców i podczas stosunku to wszystko prawda, tak jest i u mnie. Niestety dowiedziałam się o tym w momencie...