Choroby i leczenie, Psychologia, Sen

Jet lag syndrom – czym jest, jak złagodzić objawy?

Podróżujący w samolocie

Jet lag to zespół różnego rodzaju dolegliwości, które pojawiają się po odbyciu długiej podróży ze wschodu na zachód lub z zachodu na wschód. Organizm, który na co dzień jest przyzwyczajony do regularnego trybu życia, zmianę strefy czasowej może odczuwać na różne sposoby. Co warto wiedzieć o syndromie jet lag i jak złagodzić jego objawy?

Jet lag – co to?

Jet lag to zespół nagłej zmiany strefy czasowej. Jest to częsta przypadłość osób, które muszą pokonać sporą odległość samolotem. Stopień natężenia dolegliwości związanych z tym syndromem uzależniony jest od liczby przekraczanych stref czasowych i kierunku podróży. Wśród przyczyn upatruje się głównie zaburzenia homeostazy w organizmie. Równowaga zostaje zaburzona, co odczuwamy na różne sposoby. Zaburzone zostaje nawet wydzielanie hormonów, chodzi o melatoninę i kortyzol.

Jakie są objawy jet lag?

Jet lag może objawiać się na różne sposoby. Najczęściej jest to odczuwanie zmęczenia, złe samopoczucie, bezsenność lub senność, trudności z koncentracją, pojawiają się nawet bóle głowy. Jet lag daje również objawy metaboliczne. Zaburzone zostaje funkcjonowanie układu pokarmowego. Mogą pojawić się zaparcia, biegunki i nudności. Niektóre osoby mogą odczuwać nawet nieprawidłowy rytm bicia serca. Jet lag to zespół dolegliwości, który u niektórych osób może być bardzo nasilony, a inni mogą nie odczuwać go praktycznie wcale. Wiele zależy tu od indywidualnych predyspozycji, ale i od pokonywanych tras. Osoby, które często podróżują lub pracują jako piloci czy obsługa samolotów, mniej uskarżają się na syndrom jet lag.

Jet lag – ile trwa?

To, ile trwa jet lag, zależy głównie od liczby pokonanych stref czasowych. Szacuje się, że potrzeba jednego dnia, by przyzwyczaić się do jednej strefy czasowej. Jeśli więc pokona się ich np. 6, wówczas potrzeba kilku dni, by dojść do siebie. Zazwyczaj dolegliwości mijają jednak bardzo szybko. Jeśli jednak tak się nie stanie, warto skonsultować to z lekarzem.

Kto narażony jest na jet lag?

Są pewne czynniki ryzyka, które mogą przyczyniać się do odczuwania dolegliwości związanych z jet lag. Wśród nich wymienia się podróżowanie przez więcej niż 2 strefy czasowe oraz podróżowanie z zachodu na wchód (pojawia się poczucie utraty dnia). Na jet lag częściej narzekają też osoby starsze, które dłużej przystosowują się do nowych warunków. Nie bez znaczenia są również warunki lotu, spożywanie ciężkostrawnych posiłków, brak ruchu, picie alkoholu czy mocnej kawy.

Jak złagodzić objawy jet lag?

Warto odpocząć przed podróżą, wyspać się, zadbać o komfort podczas lotu. Lepiej unikać spożywania alkoholu oraz kofeiny, a zamiast tego pić dużo wody podczas podróży. Warto też spożywać posiłki wyłącznie lekkostrawne. Opłaca się też spać podczas podróży, można nawet zażyć środki nasenne. Sen pozwoli organizmowi lepiej przygotować się do zmian. Podczas długiego lotu warto zadbać też o ruch, można ćwiczyć nogi siedząc lub wstawać na „spacer” po samolocie, żeby poprawić krążenie krwi.

Tematyka , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *