Jedzenie przed snem

  Dlaczego jedzenie nocą jest tak nagminne? Tryb życia większości z nas nie pozwala na zjadanie normalnych posiłków. Brak czasu, nawał obowiązków oraz siedzący tryb życia rujnują nie tylko naszą figurę, ale też zdrowie. Tak częste jedzenie przed komputerem, oglądanie telewizji w trakcie spożywania posiłków oraz jedzenie nocą są wynikiem niemożności wygospodarowania czasu na posiłek. Tymczasem niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że są to najczęstsze błędy, przez które nie można schudnąć.

  Konsekwencje szybkiej przekąski na noc

  Dlaczego tyjemy? Przyczyny tycia są różne. Najczęściej jest to objadanie się ponad miarę i podjadanie między posiłkami. Niekorzystne jest też szybkie spożywanie posiłków. Najbardziej niezdrowe, choć niestety najczęstsze, są przekąski zjadane w błyskawicznym tempie przed snem. Jedzenie na noc powoduje wyczerpanie organizmu, który zamiast odpoczywać, musi trawić spożyty pokarm.

  W nocy nasz organizm wycisza się i uspokaja. Tętno zwalnia, pogłębia się oddech, jednak pozostałe narządy pracują normalnie. Jeśli najemy się na noc, nasz żołądek musi trawić. I kiedy budzimy się rano pozornie wyspani, nasz organizm wolałby właśnie odpoczywać. Nasza gotowość do rozpoczęcia nowego dnia jest działaniem przeciwko potrzebom naszego organizmu. Czym to grozi? Skutkiem nocnego jedzenia są omdlenia, osłabienia organizmu, spadek odporności i większa podatność na choroby.

  Dopuszczalne nocne przekąski

  W sytuacji, gdy jesteśmy bardzo głodni, powinniśmy przekąsić coś przed snem. Żeby posiłek nie okazał się bombą kaloryczną, należy zadbać o to, by miał odpowiednią liczbę kalorii, tj. około 200 kalorii. Co jeść przed snem? Płatki owsiane z kawałkami banana, szklankę płatków kukurydzianych z mlekiem, kromkę pieczywa pełnoziarnistego z plasterkiem chudego sera, krążek ryżowy z plasterkiem chudej piersi z indyka. Przed snem nie zaleca się ostrych przypraw, owoców cytrusowych, sosów pomidorowych, tłustych potraw – mogą one wywołać zgagę lub niestrawność i zaburzyć jakość snu.

  Dietetycy najczęściej radzą, by ostatni posiłek zjadać do godziny osiemnastej. Jednak jest to umowna granica. Nie oznacza to wcale tego, że do 18.00 należy napychać się czymkolwiek (batonikami, fast foodami), a później znosić burczenie w brzuchu. Należy podejść racjonalnie do wszystkich ustaleń. Jeśli więc przez cały dzień nie masz czasu przyrządzić sobie zdrowego posiłku, możesz to zrobić po 18.00. Zjedzenie po tej godzinie nie oznacza, że od razu urośnie oponka tłuszczu na brzuchu.

  Zdarza się, że osoby, które prowadzą siedzący tryb życia i mało się ruszają, przez cały dzień objadają się niezdrowymi rzeczami, a po 18.00 nie jedzą nici tyją. Na tempo przemiany materii wpływ ma nasz styl życia. Żeby być szczupłym, nie wystarczy nic nie jeść przed snem. Trzeba dużo się ruszać i stosować racjonalną dietę. Zjedzenie przed snem posiłku nie jest tym samym, co nocne podjadanie. Osoby z pierwszej grupy zazwyczaj jedzą późną kolację i kładą się spać. Osoby z drugiej grupy potrafią obudzi się w środku nocy po to, żeby wyjeść zapasy z lodówki. O ile pierwsza metoda nie musi skończyć się źle dla naszej figury, o tyle drugi sposób, to prosta droga do nadwagi i otłyości.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Ja wiem, że gdy się najem na noc, to rano mam brzuch jak balon.

  Ja już sama nie wiem, co robić. Chcę zbić wagę, więc mam jeść, czy nie jeść na noc?

  Jedz kotku dwie -cztery godziny przed snem maksymalnie. Oni podali umowną granicę dla osób chodzących wcześniej spać. Gdyby się do tego stosować, to nocne marki idące spać o 1-2 w nocy musiałyby cierpieć katusze... ;)

  Zgadzam się, że jeść należy ze dwie godziny przed snem.

  ale bzdury, jak jecie ciezko strawne jedzenie lub cukry proste to sie nie dziwie ze nie mozecie schudnac, poleca sie jest na noc posilki bialkowe jak mieso, jaja itp. pozdro

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Na pewno słyszałaś o tym, że wysiłek fizyczny pozwala zwalczyć niepokój i depresję. Jednak zdarzają się dni, gdy nawet ulubiony zestaw ćwiczeń nie jest w stanie poprawić naszego nastroju i złagodzi...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sposobów na utratę wagi...

  Ostatnie komentarze

  • (4)

   No poprostu zgadzam sie w stu procentach. ;-)

  • (1)

   Nie wszystkim pomaga porządek. Niektórzy najlepiej funkcjonują w chaosie :-)

  • (4)

   Piłam kiedyś herbatki ziołowe, ale właśnie niestety tylko mnie przeczyszczały i nigdy nie wiedziałam kiedy nadejdzie "ta chwila". Obecnie jestem karmiącą mamą i też nie bardzo wiem czego mogę, a czego nie powinnam używać, może te czopki będą...

  • (3)

   Najpierw warto by sprawdzić, czy nie mamy alergii albo nietolerancji pokarmowej. Ja taki test zrobiłam kilka tygodni temu. Okazało się, że pomimo ogromnej chęci przeprowadzenia takiej diety, nie mogę tego zrobić... Mój organizm niezbyt dobrze trawi...

  • (2)

   RUCH TO ZDROWIE :-)