Jazda rowerem a odchudzanie

  Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sposobów na utratę wagi i ogólną poprawę kondycji organizmu. Jest to dla każdej z nas wyzwanie, ale i okazja do pogłębiania relacji towarzyskich oraz poprawy wyglądu sylwetki. Taka forma aktywności fizycznej jest odpowiednia dla każdego, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej, dzięki niej można nie tylko spalić zbędne kalorie, ale i poprawić zdrowie oraz spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. W miastach powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, a jazda na rowerze staje się coraz wygodniejszym i coraz przyjemniejszym sposobem spędzania wolnego czasu. Dowiedz się, jakie korzyści przyniesie ci ten sport oraz jak skutecznie i bezpiecznie rozpocząć jazdę na rowerze.

  Zalety jazdy rowerem

  Na rowerze można jeździć w samotności lub z partnerem – najważniejsze, że masz okazję zażyć sportu na świeżym powietrzu, miło spędzić czas, a przy okazji zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Ta forma aktywności fizycznej przynosi organizmowi wiele korzyści. Dlaczego warto jeździć na rowerze?

  • Wysiłek fizyczny spowoduje przyspieszenie pracy serca oraz szybsze zrzucenie tłuszczu i spalenie kalorii – w zależności od wagi i intensywności wysiłku możliwa jest utrata 75-670 kalorii podczas półgodzinnej wyprawy.
  • To tani i bezpieczny dla środowiska środek transportu.
  • Jazda na rowerze poprawia ogólny stan organizmu.
  • Podczas ćwiczeń na rowerze pracują główne grupy mięśni nóg – mięśnie czworogłowe, pośladkowe, łydek oraz ścięgna, co pozwala na poprawienie kondycji i wytrzymałości.
  • Jest to sport mało intensywny, a jednocześnie skuteczny w walce z nadwagą, dlatego jest świetną alternatywą dla osób, które nie mogą praktykować bardziej intensywnych form aktywności fizycznej ze względu na zbytnie obciążenie stawów.
  • Intensywność ćwiczeń na rowerze można utrzymać przez dłuższy czas, nie odczuwając przy tym zmęczenia mięśni nóg.
  • Jazda na rowerze praktykowana 2-3 razy w tygodniu przez 30 minut pomoże ci w skutecznym wykonywaniu treningów aerobowych oraz zmniejszy potrzebę przerywania ćwiczeń na zaczerpnięcie oddechu, co znacznie przyspieszy spalanie zbędnych kalorii.

  Pamiętaj, że wysiłek fizyczny usprawnia działanie układu sercowo-naczyniowego poprzez pobudzenie pracy serca i płuc. Wzmocnienie tych kluczowych dla organizmu narządów ułatwia transportowanie tlenu do komórek ciała i poprawia poziom sprawności fizycznej. Co więcej, obniżeniu ulega twoje tętno spoczynkowe, ciśnienie tętnicze i poziom tłuszczów we krwi, co pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Jeżeli 1/3 krótkich wypraw samochodowych odbywałaby się rowerem, wskaźniki chorób serca spadłyby o około 5-10%.

  Jazda rowerem dla początkujących 

  Na rowerze może jeździć każdy, ponieważ czynności raz opanowanej już nie zapomnimy. Istnieją setki różnych typów rowerów – górskie, wyścigowe, hybrydowe – dlatego przed zakupem najlepiej skonsultować swój wybór ze sprzedawcą w sklepie. Gdy już wyposażysz się w odpowiedni sprzęt, powoli rozpocznij trening i buduj kondycję. Zanim nie zdobędziesz pewności siebie, wybieraj trasy oddalone od głównych dróg. Na początku pokonuj krótkie odległości, np. naokoło osiedla, i pedałuj po płaskim terenie. W ten sposób droga do szczupłej sylwetki będzie dla ciebie dużo przyjemniejsza.

  Gdy zbudujesz już pewność siebie i poprawisz kondycję organizmu, stopniowo zwiększaj odległość, którą wyznaczasz sobie do pokonania i prędkość jazdy. Spróbuj dotrzeć do miejsca, w które zwykle dojeżdżasz samochodem lub autobusem. W przeciągu miesiąca regularnych treningów przejechanie kilku kilometrów nie będzie dla ciebie problemem. W wielu miejscowościach organizowane są wyścigi kolarskie i inne podobne wydarzenia sportowe, w których możesz bez problemu wziąć udział i sprawdzić swoje siły. Stawianie sobie ambitnych celów dostarczy ci motywacji do regularnej jazdy rowerem i pomoże utrzymać tempo treningu w chwilach zwątpienia.  

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Nie ukrywam, że poszukiwałam sposobu od wiosny na ciekawie spędzony czas i dodatkowo na formę odchudzania....zdecydowałam się na rower choć nie ukrywam że pierwsze podrygi były baaardzo trunde i nierzadko bolesne....teraz już jest ok:)

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Dzięki odpowiednim ćwiczeniom twoje pośladki delikatnie się uniosą i staną się jędrne. W ten sposób bez skrępowania zaprezentujesz się w legginsach czy rurkach, a do tego staniesz się silniejszą,...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sposobów na utratę wagi...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   no jeśli to jest dieta lekkostrawna to gratuluję... a od kiedy to gluten zawarty w zbożach jest lekkostrawny????
   To właśnie przez te zboża wszyscy prędzej czy póxniej chorują!

  • (361)

   Witam mam 37 lat mam dwóch pieknych synów jesli potrzebujesz nasienia to chętnie użyczę swojego ale bez zadnych zobowiązań

  • (20)

   Spoko a niektorzy maja 60 i co maja zrobic. Nie musisz wszystkim mowic ile ty masz nikogo to nie obchodzi złotko. A tak poza tym to od kiedy rozmiar ustala czy jesteśmy piekne czy nie.

  • (2)

   Gdy drżą powieki, to może być oznaka niedoboru magnezu. Przy niedoborze odczuwa się też zmęczenie i o ile się nie mylę kołatanie serca.

  • (3)

   Na mnie żadna technika nie działa, w pracy pogoń ciągle presja na terminy i wyniki to odbija się na codziennym życiu, ale taki mamy XXI wiek.