Jaką rolę pełni witamina D?

  Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Powinny być dostarczane z pożywieniem lub w postaci suplementów diety. A czy wiesz, że witaminę D możesz dostarczyć do organizmu wylegując się na słońcu? Jakie zalety ma witamina D i do czego jest nam potrzebna, o tym poniżej.

  Korzystne działanie witaminy D

  • Wspomaga prawidłowy metabolizm kości; jej niedobór prowadzi do krzywicy u dzieci, zaburzeń mineralizacji kości, zmniejszenia masy kostnej, bólu kości, osteoporozy.
  • Wpływa korzystnie na system nerwowy i mięśniowy poprzez zwiększenie masy mięśniowej, wzmocnienie wytrzymałości mięśni oraz regenerację neuronów.
  • Działa przeciwbakteryjnie (pośrednio) i przeciwzapalnie oraz wspomaga system odpornościowy.
  • Zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych.

  Przedawkowanie witaminy D

  Hiperwitaminoza, czyli przedawkowanie witamin, nie jest możliwa w przypadku zwykłej diety (witaminy naturalne). Podobnie długie przebywanie na słońcu nie jest w stanie dostarczyć do organizmu zbyt dużej dawki witaminy D, gdyż jej nadmiar jest rozkładany. Przedawkować witaminę D możemy tylko zażywając ją doustnie, mimo to dochodzi do tego niezwykle rzadko.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Właściwie witamina D wpływa na funkcjonowanie prawie wszystkich naszych organów - wg ostatnich badań spowalnia nawet proces starzenia się skóry! - a tu już dla nas kobiet argument nie do przebicia;) A poważnie - uważam, że wart ją stosować, tylko w porozumieniu z lekarzem, żeby mieć dostosowaną dawkę. MI mój lekarz zapisał Vigantol i jestem z niegozadowolona - niedrogi a dobry!

  Dla mnie witamina d jest bardzo ważna, czytałam na stronie www.witaminad.info, że jest to najważniejsza witamina dla każdego człowieka nie zależnie od wieku, nawet maluchy mogą ją brać by mieć zdrowe kości i uniknąć np krzywicy

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Dzięki odpowiednim ćwiczeniom twoje pośladki delikatnie się uniosą i staną się jędrne. W ten sposób bez skrępowania zaprezentujesz się w legginsach czy rurkach, a do tego staniesz się silniejszą,...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sposobów na utratę wagi...

  Ostatnie komentarze

  • (3)

   Najpierw warto by sprawdzić, czy nie mamy alergii albo nietolerancji pokarmowej. Ja taki test zrobiłam kilka tygodni temu. Okazało się, że pomimo ogromnej chęci przeprowadzenia takiej diety, nie mogę tego zrobić... Mój organizm niezbyt dobrze trawi...

  • (3)

   zgadzam sie że środki przeczyszczające nie są najlepsze. lepiej sięgnąć po coś delikatniejszego a dobrego. Kiedy byłam w ciąży stosowałam specjalne, delikatne czopki dla kobiet w ciąży. sporadycznie stosowałam je również po porodzie. Teraz zabieram...

  • (2)

   RUCH TO ZDROWIE :-)

  • (83)

   o tak tak 2-3 dni po porodzie! Ja miesiac wracalam do siebie. Usiasc nawet nie moglam. Dzieki temu ze nie mialam cc i mojej wadzie wzrokowej prawie nie widze. Tak dziala polski szpital!

  • (1)

   no jeśli to jest dieta lekkostrawna to gratuluję... a od kiedy to gluten zawarty w zbożach jest lekkostrawny????
   To właśnie przez te zboża wszyscy prędzej czy póxniej chorują!