Jaką rolę pełni witamina D?

  Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Powinny być dostarczane z pożywieniem lub w postaci suplementów diety. A czy wiesz, że witaminę D możesz dostarczyć do organizmu wylegując się na słońcu? Jakie zalety ma witamina D i do czego jest nam potrzebna, o tym poniżej.

  Korzystne działanie witaminy D

  • Wspomaga prawidłowy metabolizm kości; jej niedobór prowadzi do krzywicy u dzieci, zaburzeń mineralizacji kości, zmniejszenia masy kostnej, bólu kości, osteoporozy.
  • Wpływa korzystnie na system nerwowy i mięśniowy poprzez zwiększenie masy mięśniowej, wzmocnienie wytrzymałości mięśni oraz regenerację neuronów.
  • Działa przeciwbakteryjnie (pośrednio) i przeciwzapalnie oraz wspomaga system odpornościowy.
  • Zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych.

  Przedawkowanie witaminy D

  Hiperwitaminoza, czyli przedawkowanie witamin, nie jest możliwa w przypadku zwykłej diety (witaminy naturalne). Podobnie długie przebywanie na słońcu nie jest w stanie dostarczyć do organizmu zbyt dużej dawki witaminy D, gdyż jej nadmiar jest rozkładany. Przedawkować witaminę D możemy tylko zażywając ją doustnie, mimo to dochodzi do tego niezwykle rzadko.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Właściwie witamina D wpływa na funkcjonowanie prawie wszystkich naszych organów - wg ostatnich badań spowalnia nawet proces starzenia się skóry! - a tu już dla nas kobiet argument nie do przebicia;) A poważnie - uważam, że wart ją stosować, tylko w porozumieniu z lekarzem, żeby mieć dostosowaną dawkę. MI mój lekarz zapisał Vigantol i jestem z niegozadowolona - niedrogi a dobry!

  Dla mnie witamina d jest bardzo ważna, czytałam na stronie www.witaminad.info, że jest to najważniejsza witamina dla każdego człowieka nie zależnie od wieku, nawet maluchy mogą ją brać by mieć zdrowe kości i uniknąć np krzywicy

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Z zazdrością spoglądasz na szczupłe ciała koleżanek z pracy lub uczelni? Zgrabna sylwetka nie musi pozostawać twoim marzeniem – dzięki kilku prostym radom może stać się rzeczywistością. Poznaj 8...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...

  Ostatnie komentarze