Jak zapobiec chrapaniu?

  Należysz do 45% ludzkości, która co najmniej raz na jakiś czas chrapie podczas snu? Możesz pozbyć się tego nieprzyjemnego zjawiska. Nocne chrapanie nie tylko rujnuje zdrowy sen bliskiej ci osoby, lecz jest częstą przyczyną występowania bezdechów, które mogą prowadzić do chorób wieńcowych. Nie ryzykuj konsekencji stosowania leków na chrapanie w sprayu i w tabletkach sprzedawanych bez recepty. Zamiast eksperymentować ze zdrowiem, wypróbuj domowe sposoby na spokojny sen.

  Zdrowy sen, a chrapanie

  Zacznij od zmiany pozycji snu. Gdy leżysz na plecach, język i miękkie podniebienie przesuwają się w kierunku tylnej ściany gardła, co powoduje wydawanie wibrującego dźwięku podczas snu. Ułożenie się na boku może rozwiązać twój problem. Długa poduszka wspierająca całe ciało ułatwi ci przybranie wygodnej pozycji i uniemożliwi przewracanie się na plecy podczas snu. Świetnym pomysłem na uchronienie się przed spaniem na plecach jest przylepienie piłeczek tenisowych do tylnej części piżamy. Jeżeli masz problem z zaśnięciem na boku, postaraj się spać w pozycji półleżącej, dzięki czemu otworzysz drogi oddechowe. Jednak w sytuacji, gdy zmiana pozycji nie zapobiega chrapaniu, najprawdopodobniej cierpisz na obstrukcyjny bezdech senny i niezbędna będzie wizyta u lekarza.

  Dużą rolę przy zapobieganiu chrapaniu odgrywa jakość snu. Praca do późnych godzin wieczornych i niewystarczająca ilość odpoczynku prowadzą do przemęczenia organizmu, w wyniku którego twój sen jest bardzo głęboki, a wiotczejące mięśnie prowadzą do chrapania.

  Wypróbuj również zmianę poduszki. Alergeny znajdujące się w twojej sypialni, a konkretniej na poduszce, mogą wzmóc dolegliwość. Nie wpuszczaj zwierząt na łóżko, ponieważ ich sierść wdychana przez nos i usta może spowodować chrapanie. Wietrz pościel co najmniej raz w tygodniu i zmieniaj nie rzadziej niż raz na miesiąc. Wystrzegaj się również specjalnych poduszek przeciw chrapaniu – otwierają one drogi oddechowe, ale powodują ból karku.

  Domowe sposoby na chrapanie

  Jeżeli chrapiesz przez nos, powinnaś zadbać o odblokowanie dróg oddechowych. Przeziębienie lub inne przeszkody mogą prowadzić do zapchania nosa, przez co wydychane powietrze przedostaje się przez nozdrza ze świstem. Najlepszym sposobem na otwarcie dróg oddechowych jest gorący prysznic tuż przed pójściem spać lub użycie soli morskiej do kąpieli. Plastry na nos pomogą ci unieść nozdrza, zapewniając powietrzu łatwiejszy przepływ.

  Spadek wagi może zapobiec chrapaniu, jednak nie jest to regułą, ponieważ wielu szczupłych ludzi skarży się na tę kłopotliwą dolegliwość. Jeżeli zaczęłaś chrapać zaraz po przybraniu na wadze, zrzucenie zbędnych kilogramów powinno rozwiązać twój problem. Przyrost tkanki tłuszczowej w okolicy szyi powoduje ucisk na wewnętrzne ściany gardła, a zmniejszając jego średnicę, prowadzi do chrapania.

  Picie alkoholu i zażywanie leków uspokajających może wzmagać chrapanie, szczególnie jeżeli napoje wysokoprocentowe spożywasz około 4-5 godzin przed snem. Oba czynniki wywołują tę dolegliwość u ludzi, którzy normalnie nie wykazują tendencji do chrapania.

  Pamiętaj o właściwym nawodnieniu organizmu. Gdy jesteś odwodniona, wydzieliny z nosa i podniebienia miękkiego stają się bardziej kleiste i blokują swobodny przepływ powietrza. W ciągu dnia kobieta powinna wypijać około 12 kubków płynów, podczas gdy mężczyzna 16 kubków. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczuć zwłaszcza wtedy, gdy próbujesz zrzucić zbędne kilogramy i ci się nie udaje. Metabolizm określa zużycie energii potrzebnej...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Obejrzyj materiał wideo
  Coraz częściej joga wita nas w klubach fitness czy szkołach tańca, jako...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moim zdaniem nie ma sensu męczyć się z domowymi sposobami... Ja próbowałam walczyć z moją grzybicą dwa miesiące, aż w końcu zdecydowałam się pójść do poradni chorob stopy i tamtejszy podolog wyleczył mnie w kilka zabiegów:)

  • (2)

   Zależy jeszcze co je i czy są to produkty, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze zapobiegające nadciśnieniu. Także od tego jak bardzo stresujące ma życie

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....

  • (2)

   Dziękuję za ten artykuł. Tyłozgięcie macicy miała moja babcia, mają moja mama i siostra. Najwyraźniej taka nasza uroda. Z problemem bólu w dole pleców i podczas stosunku to wszystko prawda, tak jest i u mnie. Niestety dowiedziałam się o tym w momencie...