Jak obniżyć ciśnienie?

  Nieprawidłowe ciśnienie krwi to coraz częstszy problem. Przyczyny tej dolegliwości mają naturę genetyczną, są też prowokowane niezdrową dietą i brakiem ruchu. Zbyt duże ciśnienie można obniżyć za pomocą leków. Warto jednak dodatkowo zadbać o dietę dla zdrowia i aktywny wypoczynek. Zacznij biegać, jeździć rowerem, spaceruj z kijkami. Jaka dieta na ciśnienie jest odpowiednia? Więcej czosnku, mniej soli i tłuszczów. Nie wszystkie naturalne środki są zatwierdzone medycznie, niemniej jednak warto się nimi zainteresować.

  Dieta na nadciśnienie

  Ocet jabłkowy jest uważany za remedium na nadciśnienie. Wiele osób stosuje go po to, by obniżyć ciśnienie krwi. Nie ma zgody co do tego, czy ocet obniża ciśnienie od razu, czy też należy przyjmować go regularnie. Generalnie, ocet może być stosowany dopiero po konsultacji z lekarzem. W żadnym wypadku nie można stosować octu zamiast leków z apteki przepisanych przez lekarza.

  Naturalne sposoby na nadciśnienie to czosnek. Regularne zjadanie ząbka czosnku może skutecznie obniżyć zbyt wysokie ciśnienie. To, w jakiej formie przyjmowany jest czosnek, nie ma znaczenia. Choć oczywiście, czosnek naturalny jest najskuteczniejszy. Jeżeli komuś przeszkadza posmak, który zostaje po spożyciu czosnku, może zamiast niego łyknąć czosnek w postaci tabletki. Ząbki czosnku można zjadać same lub dodawać do innych potraw. Na zbyt wysokie ciśnienie pomocny będzie tez pieprz cayenne. Ma on charakterystyczny, ostry smak. Warto go dodawać do każdej potrawy. Zrezygnuj z niego jednak, jeżeli masz problemy ze zgagą lub cierpisz na chorobę refluksową.

  Kolejny sposób na nadciśnienie to zażywanie nasion lnu. Równie dobrze można przyjmować zmielone nasiona, jak i olej lniany. Nasiona lnu są bogate w kwasy omega-3, które są bardzo cenne. Źródłem kwasów omega-3 są też tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela. Równie ważne w diecie na nadciśnienie są owoce i warzywa bogate w magnez i potas, pierwiastki ważne przy obniżaniu zbyt wysokiego ciśnienia. Magnez znaleźć też można w ryżu, bananach, ziemniakach. Potas znajduje się w bananach, szparagach, awokado, dyni.

  Głóg to kolejny produkt, który obniża ciśnienie krwi. Rozszerza on naczynia krwionośne i umożliwia swobodny przepływ krwi. Poza tym głóg wpływa korzystnie na pracę serca i na układ krążenia. Z głogu można zaparzyć herbatkę. Działanie podobne do głogu ma witamina C. Niedobory witaminy C mogą sprowokować wystąpienie nadciśnienia.

  Aktywność fizyczna

  Nie lubisz ruchu? Na myśl o tym, żeby zacząć biegać robi ci się słabo? Kup sobie psa. Pies absorbuje uwagę człowieka i domaga się regularnego wyprowadzania. Tym samym, chcąc nie chcąc, właściciel musi pójść na spacer. Poza tym, kontakt ze zwierzęciem uspokaja. Zamiast w weekend wylegiwać się przed telewizorem, lepiej postawić na aktywny wypoczynek. Siedzący styl życia również sprzyja rozwojowi nadciśnienia. Dlatego też warto zapisać się na ćwiczenia aerobiku lub taniec zumbę.

  Sport to podstawa zdrowia. Oprócz korzyści zdrowotnych, aktywność fizyczna pozwala wyszczuplić sylwetkę i utrzymać właściwą wagę. Nie musisz się przetrenowywać. Wystarczy, że zamiast samochodem, pojedziesz do pracy rowerem.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  mój mąż biega, ćwiczy na siłowni, je bez soli (schowałam i dodaję do potraw bardzo mało, właściwie to tylko do zup, nie solę ziemniaków, makaronu, ryżu, kasz, kotletów, sałatek itd) a mimo to ma wysokie ciśnienie. Może jeszcze nie nadciśnienie, ale jednak...

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Całkowite wykluczenie węglowodanów z diety nie jest tak korzystne dla sylwetki, jak może ci się wydawać. W rzeczywistości odpowiedni ich rodzaj ułatwi ci zdobycie idealnej figury na lato. Dowiedz...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Obejrzyj materiał wideo
  Antybiotykoodporność, to inaczej uodpornienie bakterii na działanie leku....
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Obejrzyj materiał wideo
    To niby oczywista oczywistość, a jednak nie każdy zdaje sobie z...
  Obejrzyj materiał wideo
  Brytyjska służba zdrowia zdecydowała się wypromować w mediach dość...
  Latem uprawiamy więcej sportów. Pływamy, spacerujemy, jeździmy na rowerze...

  Ostatnie komentarze