Jak obliczyć dni płodne?

  Jak obliczyć dni płodne i niepłodne powinna wiedzieć każda kobieta. Obserwacja śluzu i mierzenie temperatury to proste w obsłudze naturalne metody antykoncepcji, a także sprawdzony sposób zwiększenia szansy na dziecko. Świadome macierzyństwo jest największą nagrodą za wysiłek włożony w poznanie własnego cyklu i ustalenie momentu owulacji.

  Dni płodne i niepłodne

  Cykl kobiety to czas pomiędzy pierwszym dniem miesiączki, a ostatnim dniem przed kolejną miesiączką. Owulacja (in. jajeczkowanie – uwolnienie komórki jajowej do jajowodu), czyli najbardziej płodny dzień cyklu, przypada mniej więcej na 14 dni przed miesiączką. Kilka dni przed i kilka po owulacji nazywane są dniami płodnymi. Dni płodne to czas, w którym może dojść do poczęcia. Okres ten uwzględnia długość życia plemników w drogach rodnych kobiety (od 2 do 5 dni) oraz żywotność komórki jajowej (od 1 do 2 dni po owulacji). Pierwsze 4 dni po menstruacji to okres niepłodności przedowulacyjnej. I tu jest mały haczyk – jedynym pewnym dniem niepłodnym jest 1 dzień po ustaniu krwawienia. W kolejnych 3 dniach może dojść do wcześniejszej owulacji (na skutek działania różnych czynników), a tym samym do zapłodnienia. Mniej więcej dwa dni po owulacji następuje okres bezwzględnej niepłodności kobiet. W tym czasie nie masz szans na zajście w ciążę.

  Oto prosty sposób obliczania dni płodnych. Pamiętaj, że ma on zastosowanie tylko wtedy, gdy cykl jest regularny.

  • Pierwszy dzień płodny = liczba dni cyklu – 20 dni (np. pierwszy dzień płodny dla cyklu 28-dniowego wypadnie 8. dnia cyklu; 28-20=8).
  • Ostatni dzień płodny = liczba dni cyklu – 11 (np. ostatni dzień płodny dla cyklu 28-dniowego wypadnie 17. dnia cyklu; 28-11=17).

  W podanym przykładzie okres płodny trwa od 8. do 17. dnia cyklu. Pozostałe dni cyklu kobiety są niepłodne. Natomiast owulacja wystąpi 14. dnia cyklu.

  Przeciętny cykl kobiety trwa 28 dni. Jednak ciało kobiety to nie szwajcarski zegarek – zdarzają się cykle dłuższe i krótsze. Gdy dojdzie do tego nieregularne miesiączkowanie, stres, podróż lub infekcja, ustalanie owulacji nie będzie już takie proste. Dlatego obliczając dni płodne i niepłodne, warto sięgać po co najmniej 2 metody. Tak na wszelki wypadek. W przypadku nieregularnego cyklu, pierwszy dzień płodny ustala się odejmując 20 dni od najkrótszego cyklu, a ostatni dzień płodny odejmując 11 dni od najdłuższego cyklu.

  Obserwacja śluzu i pomiar temperatury

  Pomocna w ustaleniu owulacji jest obserwacja śluzu podczas całego trwania cyklu. Jego ilość, wygląd i konsystencja podlegają cyklicznym zmianom, dlatego umożliwiają wyznaczenie owulacji. Śluz owulacyjny jest obfity, przezroczysty i śliski. Przypomina białko jaja kurzego. Pomaga plemnikom przedostać się do komórki jajowej i ułatwia im przeżycie w niesprzyjającym środowisku pochwy. Po owulacji śluz na powrót staje się skąpy, mętny, gęsty i lepki. Zamyka plemnikom dostęp do szyjki macicy.

  W ustaleniu dni płodnych pomocny jest regularny i dokładny pomiar temperatury ciała. Temperaturę należy mierzyć co rano o tej samej porze, najlepiej w pochwie. Wyniki pomiarów należy zapisywać w tabeli. Prowadzenie kalendarzyka przez kilka cykli pozwoli dostrzec pewną zależność. Temperatura ciała tuż przed owulacją wzrasta, zazwyczaj o 0,2 stopnia Celsjusza, i utrzymuje się na podwyższonym poziomie aż do następnej miesiączki. W trakcie miesiączki i przed owulacją jest obniżona o te 0,2 stopnia. Cykliczną zmianę temperatury ciała wykorzystano do skonstruowania testerów płodności – urządzeń, które za nas ustalają dzień owulacji. Dokładność testerów ustala się na poziomie ok. 95%.

  Obserwacja własnego ciała pozwala lepiej poznać przebieg cyklu i z dużym prawdopodobieństwem obliczyć dni płodne i niepłodne. Jednak odstępstwa od reguły się zdarzają. I trzeba być tego świadomym, jeśli w najbliższym czasie nie planujemy dziecka.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Szczerze mówiąc to sama próbowałam wyznaczać sobie fazy cyklu ale miałam spore kłopoty z interpretacją. Kupiłam sobie komputer cyklu i robi to za mnie. Śluz obserwuję sobie sama. Nie wiem jak można z kolei ufać metodzie kalendarzowej

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Z zazdrością spoglądasz na szczupłe ciała koleżanek z pracy lub uczelni? Zgrabna sylwetka nie musi pozostawać twoim marzeniem – dzięki kilku prostym radom może stać się rzeczywistością. Poznaj 8...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...

  Ostatnie komentarze