Jak leczyć zapalenie zatok domowymi sposobami?

  Zapalenie zatok to ostry stan zapalny, objawiający się m.in. katarem, kaszlem, uczuciem zmęczenia oraz  bólem i uciskiem w okolicach nosa, skroni i czoła, promieniujący na całą głowę. To bardzo uciążliwy stan, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jak sobie radzić domowymi sposobami z zapaleniem zatok?

  Leczenie zapalenia zatok

  Krok 1: Inhalacje

  Przy zapaleniu zatok dobre efekty przynoszą inhalacje z pary wodnej. Otocz głowę i włosy ręcznikiem. Nalej do miski wrzątku, a następnie dodaj do niego nieco soli i rumianku. Pochyl się nad parującą wodą i przez 5 minut wdychaj głęboko parę. Po tym czasie spróbuj delikatnie oczyścić nos (wydmuchać). Jeśli nie udaje się to, inhaluj drogi oddechowe przez kolejne 5 minut. Taką inhalację powtarzaj 3 razy dziennie.

  Krok 2: Nawilżanie powietrza

  Dobrym pomysłem jest też inwestycja w nawilżacz powietrza, który zadba o to, by w pomieszczeniu nie było sucho. Jesienią i zimą, gdy włączamy kaloryfery i rzadziej wietrzymy mieszkanie, powietrze nie jest świeże i wilgotne – może podrażniać wrażliwą błonę śluzową dróg oddechowych. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, szczególnie nocą.

  Krok 3: Ciepłe okłady

  Nos i głowę można także okładać na ciepło, szczególnie gdy odczuwamy ból. Wystarczy 5-8 minut okładać bolesne miejsca, by poczuć się nieco lepiej.

  Krok 4: Napary ziołowe

  Sposobem na zapalenie zatok jest także picie naparów ziołowych, np. z kwiatu lipy, suszonych malin oraz miodu spadziowego (po jednej łyżeczce). Po 10 minutach parzenia, napar jest gotowy do spożycia. Sięgaj po niego trzy razy dziennie.

  Krok 5: Olejki eteryczne

  Olejki eteryczne znane są ze swoich udrażniających drogi oddechowe właściwości. Przy zapaleniu zatok szczególnie przydatne będą olejki eukaliptusowy, sosnowy, migdałowy i niaouli. Możesz wkraplać je do kominków zapachowych, nawilżaczy powietrza, a także wody podczas kąpieli lub stosować do masażu klatki piersiowej i okolic zatok.

  Krok 6: Czosnek

  Czosnek jest jedną z recept na zapalenie zatok. Nie trzeba koniecznie spożywać go w stanie surowym. Już suplement czosnku, łykany w kapsułkach, wzmacnia organizm i wspomaga go w walce ze stanem zapalnym.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Za oknem wiosna w pełni, więc powoli zmieniamy garderobę na lżejszą i jaśniejszą. Pamiętaj jednak, że biel jest nie tylko modna, ale i zdrowa. Wielu dietetyków zaleca spożywanie kolorowych produktó...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...

  Ostatnie komentarze