Jak leczyć zapalenie zatok domowymi sposobami?

  Zapalenie zatok to ostry stan zapalny, objawiający się m.in. katarem, kaszlem, uczuciem zmęczenia oraz  bólem i uciskiem w okolicach nosa, skroni i czoła, promieniujący na całą głowę. To bardzo uciążliwy stan, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jak sobie radzić domowymi sposobami z zapaleniem zatok?

  Leczenie zapalenia zatok

  Krok 1: Inhalacje

  Przy zapaleniu zatok dobre efekty przynoszą inhalacje z pary wodnej. Otocz głowę i włosy ręcznikiem. Nalej do miski wrzątku, a następnie dodaj do niego nieco soli i rumianku. Pochyl się nad parującą wodą i przez 5 minut wdychaj głęboko parę. Po tym czasie spróbuj delikatnie oczyścić nos (wydmuchać). Jeśli nie udaje się to, inhaluj drogi oddechowe przez kolejne 5 minut. Taką inhalację powtarzaj 3 razy dziennie.

  Krok 2: Nawilżanie powietrza

  Dobrym pomysłem jest też inwestycja w nawilżacz powietrza, który zadba o to, by w pomieszczeniu nie było sucho. Jesienią i zimą, gdy włączamy kaloryfery i rzadziej wietrzymy mieszkanie, powietrze nie jest świeże i wilgotne – może podrażniać wrażliwą błonę śluzową dróg oddechowych. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, szczególnie nocą.

  Krok 3: Ciepłe okłady

  Nos i głowę można także okładać na ciepło, szczególnie gdy odczuwamy ból. Wystarczy 5-8 minut okładać bolesne miejsca, by poczuć się nieco lepiej.

  Krok 4: Napary ziołowe

  Sposobem na zapalenie zatok jest także picie naparów ziołowych, np. z kwiatu lipy, suszonych malin oraz miodu spadziowego (po jednej łyżeczce). Po 10 minutach parzenia, napar jest gotowy do spożycia. Sięgaj po niego trzy razy dziennie.

  Krok 5: Olejki eteryczne

  Olejki eteryczne znane są ze swoich udrażniających drogi oddechowe właściwości. Przy zapaleniu zatok szczególnie przydatne będą olejki eukaliptusowy, sosnowy, migdałowy i niaouli. Możesz wkraplać je do kominków zapachowych, nawilżaczy powietrza, a także wody podczas kąpieli lub stosować do masażu klatki piersiowej i okolic zatok.

  Krok 6: Czosnek

  Czosnek jest jedną z recept na zapalenie zatok. Nie trzeba koniecznie spożywać go w stanie surowym. Już suplement czosnku, łykany w kapsułkach, wzmacnia organizm i wspomaga go w walce ze stanem zapalnym.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Na pewno słyszałaś o tym, że wysiłek fizyczny pozwala zwalczyć niepokój i depresję. Jednak zdarzają się dni, gdy nawet ulubiony zestaw ćwiczeń nie jest w stanie poprawić naszego nastroju i złagodzi...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sposobów na utratę wagi...

  Ostatnie komentarze

  • (4)

   No poprostu zgadzam sie w stu procentach. ;-)

  • (1)

   Nie wszystkim pomaga porządek. Niektórzy najlepiej funkcjonują w chaosie :-)

  • (4)

   Piłam kiedyś herbatki ziołowe, ale właśnie niestety tylko mnie przeczyszczały i nigdy nie wiedziałam kiedy nadejdzie "ta chwila". Obecnie jestem karmiącą mamą i też nie bardzo wiem czego mogę, a czego nie powinnam używać, może te czopki będą...

  • (3)

   Najpierw warto by sprawdzić, czy nie mamy alergii albo nietolerancji pokarmowej. Ja taki test zrobiłam kilka tygodni temu. Okazało się, że pomimo ogromnej chęci przeprowadzenia takiej diety, nie mogę tego zrobić... Mój organizm niezbyt dobrze trawi...

  • (2)

   RUCH TO ZDROWIE :-)