Jak często jeść?

  Paradoksalnie najskuteczniejszym sposobem na odchudzanie oraz wzmocnienie odporności jest jedzenie często, ale mało. Tę prawdę znaną jak świat już od dawna forsują dietetycy, niestety nieskutecznie. A zgrabna sylwetka jest w zasięgu ręki, wystarczy wprowadzić kilka modyfikacji do swojego modelu żywienia. Liczenie kalorii można potraktować ulgowo, co nie oznacza, że jakość spożywanych posiłków nie ma znaczenia. Więcej na temat częstotliwości spożywania posiłków przeczytasz w artykule poniżej.

  Skutki złego odżywiania

  Nie masz czasu na zjedzenie śniadania? W pracy zajadasz się batonikami i popijasz je hektolitrami kawy? Nie dziw się więc, że masz nadciśnienie tętnicze, nadwagę i czujesz permanentne zmęczenie. Nie bez kozery mówi się: „Jesteś tym, co jesz”.

  Ani głodówki, ani objadanie się, nie są dobrym rozwiązaniem. Jeśli jesz jeden lub dwa posiłki w ciągu dnia, to zdecydowanie za mało. Trzy posiłki mogłyby być dobrym rozwiązaniem, gdyby ich wielkość i jakość były umiejętnie rozłożone. Niestety, większość z nas żyje w ciągłym biegu, zjadając rano kawałek bułki, a niedobory żywieniowe uzupełnia przed snem. Nocne objadanie się to prosta droga do nadwagi, a potem otyłości. To również częsta przyczyna zgagi i niestrawności. Natomiast nieregularne spożywanie posiłków powoduje duże amplitudy poziomu glukozy i insuliny w organizmie, co może doprowadzić do rozwoju cukrzycy. Osoby, których sposób odżywiania ma niewiele wspólnego z racjonalnym żywieniem częściej miewają huśtawki nastroju, łapią infekcje, gorzej radzą sobie ze stresem. Co więcej, niedobory witamin i minerałów mogą doprowadzić do poważnych chorób, m.in. anemii.

  Zasady zdrowego żywienia

  Przyjrzyj się swojemu menu i rób notatki przez kilka dni. Zapisuj, co i kiedy jesz, a następnie przeanalizuj swoje codzienne menu – jakich produktów brakuje, a czego jesz za dużo? Czy jesz w miarę regularnie, czy od przypadku do przypadku? Taki rachunek sumienia to znakomita metoda na znalezienie motywacji w odchudzaniu.

  Zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania powinniśmy spożywać 5-6 posiłków w ciągu dnia, w 2-3-godzinnych odstępach. Najbardziej pożywne powinno być śniadanie, a kolacja lekkostrawna i spożyta najpóźniej dwie godziny przed snem. Z drugiej strony nie ma co głodzić się wieczorem. Dlatego jeśli masz ochotę na małe co nieco, skorzystaj z naszych podpowiedzi, co jeść przed snem i kliknij link.

  Wybieraj naturalne produkty spożywcze, a unikaj żywności wysoko przetworzonej (typu: zupki błyskawiczne, sosy z torebki, konserwy, fast fody itd.). Zwracaj uwagę na zawartość białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów w kupowanych produktach. Skonsultuj się z dietetykiem, jeśli masz kłopoty z ułożeniem zdrowego menu.

  Zmiany w sposobie żywienia wprowadzaj stopniowo, aby się nie zniechęcić. Na początek spróbuj wypijać kubek kakao przed wyjściem do pracy lub zjeść płatki na mleku lub jogurt z bułką wieloziarnistą. Zabieraj ze sobą do pracy drugie śniadanie, koniecznie z jakimś owocem lub warzywem. Mięso jedz 3 razy w tygodniu, a 1-2 razy rybę, która zawiera cenne nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3. Zjadaj co najmniej 1 ciepły posiłek w ciągu dnia oraz 3-4 porcje warzyw i owoców. I koniecznie zrezygnuj z podjadania. To do niczego dobrego nie prowadzi.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Dzięki odpowiednim ćwiczeniom twoje pośladki delikatnie się uniosą i staną się jędrne. W ten sposób bez skrępowania zaprezentujesz się w legginsach czy rurkach, a do tego staniesz się silniejszą,...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sposobów na utratę wagi...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   no jeśli to jest dieta lekkostrawna to gratuluję... a od kiedy to gluten zawarty w zbożach jest lekkostrawny????
   To właśnie przez te zboża wszyscy prędzej czy póxniej chorują!

  • (361)

   Witam mam 37 lat mam dwóch pieknych synów jesli potrzebujesz nasienia to chętnie użyczę swojego ale bez zadnych zobowiązań

  • (20)

   Spoko a niektorzy maja 60 i co maja zrobic. Nie musisz wszystkim mowic ile ty masz nikogo to nie obchodzi złotko. A tak poza tym to od kiedy rozmiar ustala czy jesteśmy piekne czy nie.

  • (2)

   Gdy drżą powieki, to może być oznaka niedoboru magnezu. Przy niedoborze odczuwa się też zmęczenie i o ile się nie mylę kołatanie serca.

  • (3)

   Na mnie żadna technika nie działa, w pracy pogoń ciągle presja na terminy i wyniki to odbija się na codziennym życiu, ale taki mamy XXI wiek.