Fibrotomia

  Ból i przykurcze mięśni są niezwykle uciążliwe – ograniczają motorykę, a tym samym obniżają jakość życia chorego. Niestety leczenie przykurczy mięśni bywa długie i mało efektywne. Rosyjski ortopeda Valeri Borisovich Ulzibat opracował nowatorską metodę leczenia przykurczów mięśni. Na czym polega fibrotomia (znana również jako metoda Ulzibata) i kiedy się ją stosuje?

  Co to jest fibrotomia?

  Fibrotomia to nic innego jak zabieg chirurgiczny, polegający na wykonaniu niewielkich, punktowych nacięć skóry i mięśni. Zabieg ma na celu wyeliminowanie przykurczy mięśni i towarzyszącego im bólu. Fibrotomia uznawana jest za zabieg wysoce skuteczny i mało inwazyjny, gdyż wymaga jedynie założenia niewielkich opatrunków na miejsca nacięć. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

  Jeszcze do niedawna fibrotomię można było wykonywać jedynie w zagranicznych placówkach służby zdrowia – najczęściej w Rosji, która jest kolebką tej metody. Od obecnego roku zabieg metodą Ulzibata można przeprowadzić w Polsce, a konkretnie w Krakowie.

  Fibrotomia stosowana jest przede wszystkim w leczeniu osób z dziecięcym porażeniem mózgowym. Uszkodzenia mózgu powodują różnego rodzaju zaburzenia ruchowe – niedowłady, ruchy mimowolne, sztywnienie mięśni itp. Zlikwidowanie przykurczy mięśni uwalania od bólu, a w konsekwencji poprawia zdolności motoryczne chorego. U osób z porażeniem dziecięcym po zabiegu fibrotomii obserwuje się zwiększenie możliwości ruchowych i usprawnienie dotychczasowych. W dalszej perspektywie chorzy zyskują na samodzielności, co zdecydowanie wpływa na polepszenie jakości ich życia. Przyspieszenie rozwoju ruchowego wpływa korzystnie na rozwój intelektualny.

  Wskazania do fibrotomii

  Fibrotomia stosowana jest, m.in.: w stanach ciężkich przykurczy mięśni, silnych bólach pleców i bólach kulszowych, stanach zapalnych powięzi stopy, zwyrodnieniach aparatów ruchowych, zespole cieśni nadgarstka, w leczeniu urazów głowy i rdzenia kręgowego.

  Co zyskują pacjenci po zabiegu? Przede wszystkim poprawę sprawności ruchowej. Niekontrolowane napięcia mięśniowe zostają zdecydowanie ograniczone, a ból nie jest już tak dotkliwy. Pacjenci dość szybko wypracowują nowy zakres ruchowy. Tym samym zwiększają swoją samodzielność w wykonywaniu codziennych czynności. Nie trzeba chyba podkreślać, jak ogromne znaczenie ma to dla ich psychiki i samopoczucia. Zabieg poprawia sprawność aparatu mowy, dzięki czemu mówienie nie wymaga od chorego wkładania tak ogromnego wysiłku, jak przez operacją. Ograniczenie przykurczy mięśni twarzy i szczęki wiąże się również ze zmniejszeniem ślinotoku, poprawą przełykania i żucia. Fibrotomia poprawia mimikę twarzy, zmniejsza zeza, a w niektórych przypadkach poprawia także ostrość widzenia. W nielicznych przypadkach obserwuje się poprawę słuchu.

  Jak każdy zabieg chirurgiczny, fibrotomia również obarczona jest ryzykiem niepowodzenia. Najlepsze rokowania daje zabieg przeprowadzony u kilkuletnich dzieci. Koniecznie jest przeprowadzenie kilku serii zabiegów, a nie jednego.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Na pewno słyszałaś o tym, że wysiłek fizyczny pozwala zwalczyć niepokój i depresję. Jednak zdarzają się dni, gdy nawet ulubiony zestaw ćwiczeń nie jest w stanie poprawić naszego nastroju i złagodzi...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Według psychologii mężczyźni zakochują się znacznie szybciej od kobiet. O...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   systematyczność, jakaś miękka szczoteczka. I tak w zasadzie można utrzymać zęby w pełnym zdrowiu. Żadne cudowne techniki nie są tutaj potrzebne. Po prostu musicie je systematycznie szczotkować.

  • (362)

   witam panie.Jako dawcaspermy@gazeta.pl mogę pomóc bezinteresownie ale bez zobowiazan.

  • (4)

   No poprostu zgadzam sie w stu procentach. ;-)

  • (1)

   Nie wszystkim pomaga porządek. Niektórzy najlepiej funkcjonują w chaosie :-)

  • (4)

   Piłam kiedyś herbatki ziołowe, ale właśnie niestety tylko mnie przeczyszczały i nigdy nie wiedziałam kiedy nadejdzie "ta chwila". Obecnie jestem karmiącą mamą i też nie bardzo wiem czego mogę, a czego nie powinnam używać, może te czopki będą...