Cystoskopia

  Cystoskopia należy do grupy badań endoskopowych. Polegają one na wprowadzeniu do naturalnych otworów ciała odpowiednich instrumentów, umożliwiających obejrzenie wnętrza organizmu. Nie wymagają nacięć ani zakładania szwów. Mała inwazyjność sprzyja bezpieczeństwu pacjenta. Jakiego obszaru ciała dotyczy cystoskopia?

  Co to jest cystoskopia?

  Cystoskopia to badanie endoskopowe pęcherza moczowego. Polega na wprowadzeniu do cewki moczowej wziernika wyposażonego w kamerę oraz źródło światła – jest to tzw. cystoskop. Za jego pomocą dokonuje się wizualizacji wnętrza pęcherza moczowego. Obraz z pęcherza zostaje przesłany do przetwornika, a stamtąd na ekran monitora. Aby lepiej uwidocznić zamiany zachodzące w pęcherzu, wypełniany jest on płynem.

  Wskazania do cystoskopii

  Cystoskopia jest niezastąpioną metodą diagnostyki urologicznej. Stosuje się ją w następujących przypadkach:

  • krwiomoczu,
  • podejrzenia guza pęcherza moczowego,
  • podejrzenia kamicy dróg moczowych,
  • bolesnej mikcji,
  • nawracającego zakażenia dróg moczowych,
  • usunięcia ciał obcych,
  • pobrania wycinków do badania histopatologicznego.

  Przebieg badania

  Badanie wykonuje lekarz urolog w asyście pielęgniarki i trwa ono do kilkunastu minut. Pacjent leży na plecach na fotelu urologicznym, uginając nogi w kolanach, kładąc je na specjalnych podpórkach. Przed włożeniem instrumentów ujście cewki moczowej przemywa się płynem odkażającym. Następnie pacjent zostaje miejscowo znieczulony za pomocą specjalnego żelu, który ułatwia również wprowadzenie narzędzi. Należy pamiętać, aby przed badaniem nic nie jeść. Urolog delikatnie wprowadza cystoskop i wypełnia pęcherz płynem fizjologicznym. Po dokładnym obejrzeniu narządów wyjmuje cystoskop.

  Po badaniu niekiedy zakładany jest na kilka godzin cewnik. W przypadku zakażenia układu moczowego, niezbędna jest kuracja lekami przeciwbakteryjnymi. Pacjent do dwóch dni po badaniu może odczuwać pieczenie cewki i parcie na mocz. 

  Dużą zaletą cystoskopii jest to, że przy małej inwazyjności możliwe jest pobranie materiałów do badania histopatologicznego

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Na rowerze jeździ aż 70% Polaków – wskazuje badanie CBOS z 2012 roku. I bardzo dobrze, bo ta popularna forma aktywności poprawia samopoczucie oraz pracę serca, dodaje energii i siły, a także...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...

  Ostatnie komentarze