Cynk w jedzeniu

  Cynk jest niezbędny dla człowieka, by jego organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Pierwiastek ten bierze udział w niemal wszystkich procesach życiowych. Jeszcze niedawno wiedza na temat cynku była znikoma. Obecnie, liczne badania potwierdzają ważną rolę cynku. Pierwiastek współuczestniczy w metabolizmie komórkowym, wpływa na pracę enzymów trawiennych, wspomaga gojenie ran, leczy depresję, zmniejsza agresję. Cynk można znaleźć w kapuście, ogórkach, selerze, zielonym groszku.

  Źródło cynku

  Najwięcej cynku znajduje się w kapuście, ogórkach, selerze, zielonym groszku. Warzywa można włączyć do codziennej diety. Osoby lubiące owoce morza nie powinny narzekać na niedobory cynku, gdyż dużo tego pierwiastka znajduje się w skorupiakach i mięczakach (ostrygach, małżach). Ponieważ cynk jest składnikiem spermy, przyjęto nazywać małże lub ostrygi afrodyzjakami. Po zjedzeniu owoców morza zwiększa się ilość cynku w spermie i prostacie. W związku z tym jądra wytwarzają więcej testosteronu. Cynk nie tylko podnosi poziom libido, ale też pomaga leczyć bezpłodność u mężczyzn.

  Niedobory cynku pojawiają się dość często. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że cynk w jedzeniu trudno się wchłania do organizmu. Na niedobory cynku narażone są najbardziej osoby znajdujące się na diecie wegetariańskiej. Suplementy diety również nie rozwiązują do końca problemu. Pierwiastki i witaminy są lepiej przyswajalne w postaci naturalnej. Codzienne zapotrzebowanie na cynk mieści się w granicach: 15-30 mg. W 100 g ostryg znajduje się 63 mg cynku. Z kolei 100 g wątroby dostarcza raptem 3 mg cynku. A warto przy tym zaznaczyć, że wątroba również uznawana jest za znaczne źródło pierwiastka.

  Przyswajalność cynku zmniejsza się pod wpływem:

  • alkoholu,
  • mleka i przetworów mlecznych,
  • cukru,
  • dużych ilości błonnika.

  Cynk znajduje się też w warzywach strączkowych, produktach zbożowych z pełnego przemiału, orzechach (ziemnych, pekanowych), pestkach słonecznika i dyni, kiełkach pszenicy. Warzywa gotowane tracą dużo cynku, dlatego najlepiej jest jeść je w postaci nieprzetworzonej (skropione oliwą z oliwek).

  Rola cynku w organizmie

  Dieta dla zdrowia musi być bogata w mikroelementy. W codziennym pożywieniu nie może zabraknąć cynku. Jaką rolę pierwiastek ten pełni w organizmie? Cynk:

  • współuczestniczy w metabolizmie komórkowym,
  • wpływa korzystnie na pracę enzymów biorących udział w przemianie białkowej i węglowodanowej,
  • zwiększa tempo gojenia ran,
  • zmniejsza objawy depresji,
  • minimalizuje stany agresji,
  • umożliwia prawidłowy wzrost,
  • wpływa na stan skóry, włosów, paznokci i kości,
  • wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego,
  • wchodzi w skład spermy,
  • kumuluje się w gruczole krokowym,
  • znajduje się w insulinie produkowanej przez trzustkę.

  Osoby cierpiące na niedobór cynku mogą mieć problemy z koncentracją i pamięcią, choroby skóry (np. trądzik młodzieńczy), mogą zmagać się z nadmiernym wypadaniem włosów. Drożdże na trądzik to jedno z najczęstszych zaleceń. W drożdżach znajduje się dużo cynku, w związku z tym maseczki na trądzik z drożdży pomagają pozbyć się wyprysków. Cynk zmniejsza rozwój bakterii.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Niedobór witaminy C w organizmie może być przyczyną wielu przykrych dolegliwości, takich jak krwawienie z dziąseł, poluzowanie zębów, łatwe siniaczenie się, powolne gojenie się ran, słaba odporno...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Niedobór witaminy C w organizmie może być przyczyną wielu przykrych...
  Jeżeli starasz się kontrolować ilość spożywanych kalorii, powinnaś...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Korzonki, czyli ostry zespół korzeniowy, to bardzo częsta dolegliwość,...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...

  Ostatnie komentarze

  • (364)

   Bredzisz.

  • (1)

   Moim zdaniem nie ma sensu męczyć się z domowymi sposobami... Ja próbowałam walczyć z moją grzybicą dwa miesiące, aż w końcu zdecydowałam się pójść do poradni chorob stopy i tamtejszy podolog wyleczył mnie w kilka zabiegów:)

  • (2)

   Zależy jeszcze co je i czy są to produkty, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze zapobiegające nadciśnieniu. Także od tego jak bardzo stresujące ma życie

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....