Ćwiczenia na stawy

  Ćwiczenia fizyczne są niezwykle istotne dla każdego z nas, jednak szczególną rolę odgrywają u osób cierpiących na zapalenie stawów. Jeżeli zmagasz się z jakimikolwiek schorzeniami związanymi ze stawami, bieganie, trening aerobowy i większość sportów drużynowych nie są dla ciebie najlepszą propozycją na aktywne spędzanie czasu. Jednak nie znaczy to, że nie możesz zadbać o kondycję fizyczną w inny sposób. Dowiedz się, dlaczego ćwiczenia na stawy są ważnym elementem treningu i jakie sporty mogą być bezpiecznie uprawiane przez osoby cierpiące na zapalenie stawów.

  Ćwiczenia na stawy a zapalenie stawów

  Zapalenie stawów dotyka każdego roku miliony ludzi na świecie. Schorzenie to powoduje silny ból w okolicy stawów, a najczęstszą jego formą, występującą u ludzi starszych, jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Wraz z wiekiem dolegliwość może się rozwijać jako naturalne następstwo zużycia stawów, jednak istnieją czynniki przyspieszające ten proces, takie jak nadwaga, nieprawidłowa postawa ciała lub przebyte uszkodzenia ciała. Starcie chrząstki pokrywającej zakończenia kości jest przyczyną przewlekłego podrażnienia, szczególnie gdy wraz z czasem staje się ona miękka i nierównomierna. W niektórych przypadkach może się zetrzeć całkowicie, odsłaniając kość.

  Zazwyczaj, osoba cierpiąca na zwyrodnienie stawów odczuwa dolegliwości w stawach biodrowych, kolanowych i w okolicach kręgosłupa. Czasem ból minie wraz z wypoczynkiem, jednak niekiedy silniejszych dolegliwości pozbyć się można jedynie za pomocą leków. Dodatkowo, ważne jest wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie otaczające stawy, w celu zredukowania oddziałującego na nie nacisku. Jedynie w najcięższych przypadkach choroby zwyrodnieniowej stawów konieczna jest operacyjna wymiana lub naprawa zniszczonych stawów.

  Ćwiczenia na wzmocnienie stawów

  Większość z nas nie przepada za wysiłkiem fizycznym, wybierając bierne formy spędzania wolnego czasu, takie jak oglądanie telewizji. Jednak cała sztuka polega na tym, aby znaleźć sport, który polubimy i będziemy wykonywać z przyjemnością. Gdy zaczniesz się nudzić monotonnym treningiem, zmodyfikuj go, uatrakcyjnij, dodaj nowe elementy. Eksperymentuj i sprawdź, które rodzaje aktywności fizycznej najbardziej ci odpowiadają. Wybór jest duży, jednak najkorzystniej na stawy działają:

  • jazda rowerem

  W odróżnieniu od biegania, aerobiku i innych intensywnych sportów, jazda na rowerze jest łagodna dla stawów i może być uprawiana przez ludzi w każdym wieku.

  • ćwiczenia rozciągające

  Często pomijane lub po prostu zaniedbywane, a są kluczowym elementem treningu wzmacniającego stawy, a do tego poprawiają zwinność i nastrój. Zalecane jest wykonywanie co najmniej pół godziny ćwiczeń rozciągających dziennie, 2-3 razy w tygodniu. Wiele dolegliwości związanych ze stawami jest wynikiem braku jakiejkolwiek aktywności fizycznej. W badaniu przeprowadzonym na grupie dorosłych osób ujawniono, że po 25 latach uczęszczania na zajęcia rozciągające nastąpiło nieznaczne pogorszenie siły i sprawności fizycznej, ale nie gibkości.

  • chodzenie po schodach

  Jest to prawdopodobnie najbardziej efektywny sposób na wzmocnienie kości, mięśni i stawów w dolnych partiach ciała. Co więcej, schody znajdziemy niemalże wszędzie i za wspinanie się ku ich szczytowi nic nie zapłacimy.

  Nawet jeżeli nie potrafisz pływać, basen możesz wykorzystać do przeprowadzenia treningu wzmacniającego stawy. Pamiętaj, że gdy na zewnątrz jest wilgotno i gorąco, z pewnością nie będziesz pałać entuzjazmem na myśl o wylewaniu siódmych potów podczas intensywnego treningu. Jednak szybki wypad na basen nie tylko skutecznie ochłodzi ciało, ale i pokieruje cię ku zdrowszemu stylowi życia

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Dzięki odpowiednim ćwiczeniom twoje pośladki delikatnie się uniosą i staną się jędrne. W ten sposób bez skrępowania zaprezentujesz się w legginsach czy rurkach, a do tego staniesz się silniejszą,...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sposobów na utratę wagi...

  Ostatnie komentarze

  • (3)

   Najpierw warto by sprawdzić, czy nie mamy alergii albo nietolerancji pokarmowej. Ja taki test zrobiłam kilka tygodni temu. Okazało się, że pomimo ogromnej chęci przeprowadzenia takiej diety, nie mogę tego zrobić... Mój organizm niezbyt dobrze trawi...

  • (2)

   RUCH TO ZDROWIE :-)

  • (83)

   o tak tak 2-3 dni po porodzie! Ja miesiac wracalam do siebie. Usiasc nawet nie moglam. Dzieki temu ze nie mialam cc i mojej wadzie wzrokowej prawie nie widze. Tak dziala polski szpital!

  • (1)

   no jeśli to jest dieta lekkostrawna to gratuluję... a od kiedy to gluten zawarty w zbożach jest lekkostrawny????
   To właśnie przez te zboża wszyscy prędzej czy póxniej chorują!

  • (361)

   Witam mam 37 lat mam dwóch pieknych synów jesli potrzebujesz nasienia to chętnie użyczę swojego ale bez zadnych zobowiązań