Ćwiczenia mięśni Kegla

  Zlokalizowane w podbrzuszu mięśnie dna miednicy (in. mięsień łonowo-guziczny) podtrzymują organy wewnętrzne od dołu. Wraz z upływem lat mięśnie te zaczynają słabnąć. Do ich rozluźnienia przyczynia się również poród drogami naturalnymi. W efekcie kobiety zaczynają się skarżyć na brak orgazmu i nietrzymanie moczu. Na ratunek przyszedł dr Arnold Kegel, amerykański ginekolog, który na przełomie lat 40. i 50. XX wieku opracował specjalny system ćwiczeń  mięśni dna miednicy - od tego czasu znanych jako mięśnie Kegla.

  Mięśnie Kegla

  Mięśnie dna miednicy rozciągnięte są między kością łonową a guziczną, okalając cewkę moczową, pochwę i odbyt. Utrzymywanie mięśni w dobrej kondycji to inwestycja, która się opłaca. Ćwiczyć mięśnie Kegla warto przed ciążą, w trakcie ciąży oraz już 1-2 doby po porodzie naturalnym.

  Dobrze napięte mięśnie zwiększają doznania seksualne. Im są luźniejsze, tym trudniej partnerom osiągnąć orgazm. Dlatego rozpocznij ćwiczyć mięśnie dna miednicy jak najwcześniej. To nie zaszkodzi, a może zdecydowanie poprawić jakość współżycia.

  W ciąży mięśnie podbrzusza narażone są na duże obciążenia. Ich zadaniem jest podtrzymywanie rosnącego płodu. Regularny trening ułatwi im to zadanie.

  Wyćwiczone mięśnie Kegla ułatwiają poród (zapobiegają wypadaniu macicy, wypadaniu pęcherza, ułatwiają przepchnięcie dziecka przez kanał rodny, dobrze wyćwiczone zmniejszają ryzyko nacięcia krocza) oraz pozwalają na szybszy powrót do formy w czasie połogu. Regularne ćwiczenia mięśni Kegla zapobiegną nietrzymaniu moczu - dolegliwości, na którą skarży się co trzecia kobieta po porodzie.

  Ćwiczenia Kegla zostały opracowane z myślą o płci pięknej, choć ćwiczyć mogą i panowie. Z ich dobroczynnych korzyści mogą czerpać zarówno nastolatki, jak i panie w podeszłym wieku, a nawet chore na serce.

  Ćwiczenia na mięśnie Kegla

  Jak ćwiczyć? Trening polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Początkowo ćwiczenia mogą wydawać się trudną sztuką, ale już po kilku dniach opanujesz je do perfekcji. Na początek zidentyfikuj mięśnie, które zamierzasz ćwiczyć. Dla ułatwienia - są to te mięśnie, które aktywujesz podczas mikcji. Jednak nie należy ich ćwiczyć w trakcie oddawania moczu, aby nie doszło do sytuacji, w której nie będziesz w stanie opróżnić do końca pęcherza. Jak wiadomo, może to doprowadzić do zapalenia dróg moczowych.

  Ćwiczenia polegają na napięciu mięśni dna miednicy tak, aby mięśnie brzucha i pośladków pozostały rozluźnione. Uczucie, które powinno towarzyszyć ci w trakcie wykonywania ćwiczenia to unoszenie się mięśni ku górze, aż do maksymalnego ich napięcia. Następnie powoli rozluźnij mięśnie. Ćwiczenia możesz wykonywać praktycznie wszędzie - jadąc samochodem, siedząc przy biurku, leżąc na łóżku. Początkowo najlepsza będzie pozycja leżąca, gdyż kładąc dłoń na brzuchu będziesz mogla kontrolować stan napięcia mięśni brzucha i ewentualnie je rozluźniać. Aby sprawdzić, czy napinasz właściwe mięśnie, połóż się na plecach i włóż do pochwy dwa palce. Napnij mięśnie Kegla - jeśli ścianki napierają na place oznacza to, że wykonujesz ćwiczenie właściwie.

  Efekty ćwiczeń nie przyjdą od razu, ale z pewnością odczujesz poprawę po kilku tygodniach regularnego treningu. Ćwicz trzy razy dziennie po 5 minut.
   
   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Z zazdrością spoglądasz na szczupłe ciała koleżanek z pracy lub uczelni? Zgrabna sylwetka nie musi pozostawać twoim marzeniem – dzięki kilku prostym radom może stać się rzeczywistością. Poznaj 8...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...

  Ostatnie komentarze