Ćwiczenia izometryczne

  Ćwiczenia izometryczne, nazywane również statycznym treningiem siłowym, stosowane są przede wszystkim w rehabilitacji. Mają na celu poprawę ogólnej wytrzymałości organizmu. Podczas wykonywania tego typu ćwiczeń dochodzi do statycznego skurczu mięśni, bez widocznego ruchu stawów. Skurcz izometryczny polega na napięciu mięśni bez ich rozciągania. Przykładowe ćwiczenia izometryczne oraz korzyści z nich wynikające znajdziesz poniżej.

  Trening siłowy

  Oprócz rehabilitacji, ćwiczenia izometryczne mają zastosowanie w treningu przygotowującym do wspinaczki, kolarstwa górskiego, narciarstwa czy jazdy konnej. Ćwiczenia mają budować siłę mięśni i zwiększyć ich wytrzymałość. Ponadto zapobiegają wadom postawy i chorobom serca. Jednak nie powinny wykonywać ich osoby z nadciśnieniem oraz o cerze naczyniowej, gdyż napinanie mięśni może doprowadzić do wzrostu ciśnienia oraz pęknięć naczynek krwionośnych. Ćwiczenia można wykonywać praktycznie wszędzie i o każdej porze, jednak dla wielu są zwyczaje nudne.

  Ćwiczenia izometryczne - przykłady

  Ze względu na niski poziom trudności, ćwiczenia nie powinny sprawiać problemu. Należy wykonywać je w seriach i wytrzymywać w danej pozycji przez kilka sekund.

  Ćwiczenie 1.
  Stań przy ścianie mocno opierając się o nią plecami. Rozstaw stopy na szerokość barków. Wykonaj przysiad do momentu uzyskania równoległości między udami a podłożem. Utrzymaj pozycję przez 20 sekund. Powtórz ćwiczenie 3 razy.

  Ćwiczenie 2.
  Siedząc prosto na krześle i nie opierając się, załóż ręce za głowę. Ręce niech pchają głowę do przodu, a głowa niech pcha ręce do tyłu. Utrzymuj napieranie przez 5 sekund. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Na rowerze jeździ aż 70% Polaków – wskazuje badanie CBOS z 2012 roku. I bardzo dobrze, bo ta popularna forma aktywności poprawia samopoczucie oraz pracę serca, dodaje energii i siły, a także...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...

  Ostatnie komentarze