Co wiesz o chorobach wenerycznych?

  Choroby weneryczne są najbardziej powszechnym na świecie rodzajem chorób zakaźnych. Przyczyna rozprzestrzeniania się ich może tkwić w rozwiązłości seksualnej, wstydliwości i przemilczeniu choroby. Jednak głównym problemem prawdopodobnie jest niewiedza. Co powinniśmy wiedzieć o chorobach wenerycznych?

  Co to są choroby weneryczne?

  To grupa chorób zakaźnych i pasożytniczych, które przenoszone są poprzez stosunek płciowy. Do klasycznych chorób wenerycznych należą:
  - kiła,
  - rzeżączka,
  - wrzód miękki,
  - ziarnica weneryczna.
  W momencie, kiedy lekarz stwierdzi wystąpienie choroby wenerycznej ma obowiązek zgłosić ten fakt to stacji sanitarno-epidemiologicznej. Dane objęte są tajemnicą lekarską i służą wyłącznie do celów epidemiologicznych.

  Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?

  Korzystanie z prezerwatyw podczas stosunku może zmniejszyć ryzyko zakażenia. Jednak ich zastosowanie nie gwarantuje stuprocentowego bezpieczeństwa zwłaszcza, jeśli chodzi o choroby wirusowe. W celach profilaktyki zaleca się ograniczenie współżycia do jednego, stałego partnera seksualnego. Im więcej partnerów i przypadkowych kontaktów seksualnych, tym większe ryzyko zarażenia siebie i innych.

  Jak leczyć?

  Leczenie chorób wenerycznych zwykle opiera się na terapii farmakologicznej. Leki dobiera się odpowiednio do patogenu. Głównie są to środki przeciwwirusowe doustne lub do użytku zewnętrznego. Jednak nie wszystkie choroby weneryczne da się wyleczyć, np. nie ma skutecznego lekarstwa na wirusa opryszczki narządów płciowych. Można złagodzić lub wyeliminować objawy, ale wirus opryszczki w organizmie pozostanie umożliwiając nawroty choroby.

  Jeśli zauważysz u siebie niepojące zmiany w okolicach narządów płciowych niezwłocznie udaj się do lekarza. W innym wypadku ryzykujesz nie tylko swoim zdrowiem, ale i zdrowiem swojego partnera.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Z zazdrością spoglądasz na szczupłe ciała koleżanek z pracy lub uczelni? Zgrabna sylwetka nie musi pozostawać twoim marzeniem – dzięki kilku prostym radom może stać się rzeczywistością. Poznaj 8...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...

  Ostatnie komentarze