Bóle korzonków

  Śpisz smacznie rano, nagle uświadamiasz sobie, że to jeszcze nie sobota, a dopiero piątek. Zrywasz się gwałtownie z łóżka, schylasz się po kapcie i to wszystko, co możesz zrobić. Ból korzonków, w okolicy krzyżowej, jest wyjątkowo silny. Najczęściej skutecznie uniemożliwia jakiekolwiek poruszanie. Przyczyną bólu korzonków jest wysunięcie dysku spomiędzy kręgów. Wysunięty dysk podrażnia nerwy i powoduje ból. Dodatkowy skurcz mięśni utrudnia, a nawet całkowicie uniemożliwia poruszanie się. Osoby cierpiące nie mogą niekiedy nawet udać się do lekarza.

  Co to są korzonki?

  Potoczne korzonki to pęczki włókien nerwowych, które wychodzą z rdzenia nerwowego i rozmieszczone są między konkretnymi kręgami. Korzonki występują parami: dwa po prawej stronie rdzenia i dwa po lewej stronie. Przez takie rozmieszczenie korzonków są one dość czułe na wszystkie problemy z kręgosłupem i elementami obok niego. Dlatego też ucisk na korzonki nerwowe wywołuje tak silny ból. Nerwobóle mogą być lokalizowane w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, w okolicy klatki piersiowej lub w okolicy szyi.

  Bóle korzonków mogą mieć różne przyczyny. Jeżeli ból odczuwany jest w wyższych partiach kręgosłupa, być może pojawiła się rwa ramienna. Charakterystyczny ból promieniuje od szyi do barku i ręki. Ból jest najbardziej dokuczliwy nocą. Wówczas osoba chora może odczuwać dziwne mrowienie palców lub skurcze mięśni. Rwę ramienną najlepiej jest „rozruszać”.
  Ból lokalizujący się w dolnym odcinku kręgosłupa może oznaczać wypadnięcie dysku, czyli rwę kulszową. Przy rwie kulszowej ból ma charakter napadowy i jest bardzo silny. Osoba chora nie może się normalnie poruszać.

  Leczenie bólu korzonków

  Bóle korzonków są tak silne, że chory zrobiłby wszystko, żeby się ich pozbyć. Pomocne może okazać się rozgrzanie bolącego miejsca. Można więc przykryć się czymś ciepłym lub posmarować się maścią rozgrzewającą. Dzięki temu nastąpi rozluźnienie mięśni. Ich ucisk na nerwy zmniejszy się. Alternatywą jest położenie się na twardym materacu. Nogi powinny być lekko uniesione. Nie wkładamy poduszki pod głowę. W tej pozycji nasz kręgosłup będzie odciążony. Osoby, które nie radzą sobie z bólem, mogą zażyć środki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz rozkurczające mięśnie. Preparaty jedynie przeciwbólowe mogą zadziałać na krótko.

  Jeżeli tylko ból korzonków przejdzie, należy udać się do lekarza. Każdy taki atak jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego. Zaniedbanie problemu jedynie zaostrzy chorobę. Kolejny napad korzonków może być bardziej bolesny i mieć poważniejsze konsekwencje. Bóle kręgosłupa, które sami diagnozujemy jako korzonki, nie muszą nimi być. Być może w kręgosłupie doszło do poważnych zmian chorobowych. Lekarz po przeprowadzeniu badań zleci odpowiednie leczenie. Zazwyczaj pacjenci muszą poddać się również fizykoterapii, gdyż konieczne jest wzmocnienie mięśni.

  Najlepszym działaniem profilaktycznym jest zmiana trybu życia. Najczęstszą przyczyną osłabienia mięśni kręgosłupa i jego dolegliwości jest siedzący styl życia. Warto zacząć biegać i prowadzić aktywny wypoczynek. Pomocne są też spacery nordic walking.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Uwaga na bieganie!!! bardzo obciąża kregosłup. Najlepsze jest plywanie.

  ALE JA NIE MOGE WYKONYWAC WYSILKOWYCH CWICZEN,PONIEWAZ CHORUJE NA ASTME TO CO ROBIC???JESLI KTOS WIE TO NIECH NAPISZE DO MNIE NA EMAIL,PROSZE,BO TE BOLE MNIE WYKANCZAJA,BOLA MNIE TAKZE BOKI,DZIEKI Z GORY....

  paule bol.ą korzonk:(\

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczuć zwłaszcza wtedy, gdy próbujesz zrzucić zbędne kilogramy i ci się nie udaje. Metabolizm określa zużycie energii potrzebnej...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Obejrzyj materiał wideo
  Coraz częściej joga wita nas w klubach fitness czy szkołach tańca, jako...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moim zdaniem nie ma sensu męczyć się z domowymi sposobami... Ja próbowałam walczyć z moją grzybicą dwa miesiące, aż w końcu zdecydowałam się pójść do poradni chorob stopy i tamtejszy podolog wyleczył mnie w kilka zabiegów:)

  • (2)

   Zależy jeszcze co je i czy są to produkty, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze zapobiegające nadciśnieniu. Także od tego jak bardzo stresujące ma życie

  • (363)

   BARDZO CHETNIE POMOGE CI W TYM ... JESLI BEDZIESZ CHCIAŁA ZECHCE CI POMUC... A CO BYS CHCIAŁA DZIEWCZYNKE CZY CHŁOPCA... BO JESLI DZIEWCZYNKE TO MUSI SIE ODBYC STOSUNEK PRZED OBULACIĄ, A JESLI CHOPCA TO W TEN SAM DZIEN CO JEST OBULACIA ... TO MÓJ...

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....