Badanie USG

  Ultrasonografia to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, wykorzystywana przede wszystkim w profilaktyce chorób, ale także w celu kontrolowania wdrożonego leczenia. Badanie USG wykorzystuje fale ultradźwiękowe o bezpiecznej dla człowieka częstotliwości, w celu uzyskania obrazu wnętrza organizmu. Badania USG szczególnie ważne dla kobiet to USG piersi, USG dopochwowe, USG w ciąży oraz USG dopplerowskie naczyń krwionośnych. O tym, jak przygotować się do badania i jak przebiega badanie ultrasonograficzne przeczytacie w artykule poniżej.

  Przygotowanie do USG

  Przygotowanie do badania wygląda różnie, w zależności od narządu, który lekarz chce obejrzeć. Specjalnego przygotowania nie wymaga USG tarczycy, piersi czy naczyń krwionośnych na nogach. Poświęcenia wymaga przygotowanie do USG jamy brzusznej. W przeddzień badania należy odstawić surowe warzywa, a przede wszystkim warzywa powodujące wzdęcia (warzywa strączkowe, kapusta, cebula). Zaleca się spożycie lekkiej kolacji. Na 6 godzin przed wizytą w gabinecie nie wolno spożywać już żadnych posiłków. Jeśli termin badania został wyznaczony na późne popołudnie, dopuszcza się spożycie lekkiego śniadania. Kategorycznie należy powstrzymać się od palenia papierosów, spożywania napojów gazowanych, kawy lub mleka. Wszystkie wymienione substancje mogą zniekształcić obraz. Na krótko przed wizytą, zaleca się ograniczenie ilości wypijanych płynów do minimum. Opróżnienie pęcherza moczowego zalecane jest w przypadku USG ginekologicznego, a zabronione przy USG pęcherza moczowego. Przeprowadzenie lewatywy bywa konieczne przed USG końcowego odcinka jelita grubego.

  Przebieg badania USG

  Badanie USG jest bezbolesne i bezpieczne. Trwa ok. kilkunastu minut. Wykonuje się je zazwyczaj po zaobserwowaniu niepokojących zmian, ale równie dobrze może wykonać je zdrowa osoba w celach profilaktycznych. Jednak zawsze przed wykonaniem USG należy skonsultować się z lekarzem.

  Badanie wykonywane jest za pomocą ultrasonografu połączonego z monitorem komputera, na którym powstaje przetworzony obraz odbitych fal akustycznych o wysokiej częstotliwości (zakres od 1 do 10 MHz), niesłyszalnej dla człowieka. Odbite lub pochłonięte fale tworzą czarno-białą ilustrację wnętrza organu w czasie rzeczywistym.

  Standardowo do badania lekarz wykorzystuje specjalną głowicę wielkości pięści, posmarowaną żelem, zapobiegającemu rozproszeniu się fal akustycznych. Głowica przesuwana jest po skórze w miejscu, w którym znajduje się badany organ. Badaniu może towarzyszyć nieprzyjemne uczucie chłodu, pochodzące od żelu wykorzystywanego do badania. W trakcie badania ultrasonografem pacjent może zostać poproszony o chwilowe wstrzymanie oddechu. Jeśli podczas badania odczuwasz ból, koniecznie poinformuj o tym fakcie lekarza.

  Przy USG dopochwowym przyrząd do badania wygląda nieco inaczej. To malutka sonda zamieszczona na długiej i wąskiej rurce. Po nałożeniu na główkę sondy specjalnej, jednorazowej gumowej osłonki i żelu nawilżającego, urządzenie zostaje delikatnie wprowadzone do pochwy kobiety.

  Po zakończonym badaniu pacjent otrzymuje wydruk komputerowy ze zdjęciem monitorowanego narządu oraz szczegółowym opisem w przypadku zaobserwowanych zmian.   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  W UK badanie usg po powłoce brzusznej przeprowadza pierwszy kontakt a nie ginekolog dopiero gdy coś niepokoi wtedy posyła do ginekologa i bada na kozetce nie na fotelu jest to mniej upokarzające i zawsze jest mąż lub osoba bliska gdy nie ma to jest położna nie jest sam na sam z pacjentkom.Nie chowa się osobę bliską za parawan bo to jest badanie a nie przedszkole.Nie ma nigdzie że za każdą wizytą pcha się łapy do pochwy raz stwierdza się położenie jajowodów itp i nie ma więcej badań dopochwowych u nas to zakrawa na zboczenie.Też mam zawsze podczas badań przy sobie męża nawet podczas cesarki był bo jest prawo do takiej obecności i nie jest to widzimisię lekarza bo PACJENT DECYDUJE o obecności.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Z zazdrością spoglądasz na szczupłe ciała koleżanek z pracy lub uczelni? Zgrabna sylwetka nie musi pozostawać twoim marzeniem – dzięki kilku prostym radom może stać się rzeczywistością. Poznaj 8...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...

  Ostatnie komentarze